Toch duurde het nog tot het einde van de middag voor de Hoven na een hevige strijd veroverd werd. Toen bleek het bruggenmateriaal, dat bij de divisie hoorde, onvoldoende om de rivier te kunnen overspannen. Onderweg was meer materiaal verbruikt dan verwacht. Aan het einde van de middag werd het 10de legercommando gevraagd extra bruggenmateriaal beschikbaar te stellen. Geantwoord werd dat er weliswaar materiaal voorhanden was, maar dat dit be stemd was voor een speciaal doel. Pas nadat de chef van de staf, Oberst Gause, in Zutphen was aangekomen en het verzoek mondeling had ondersteund, kreeg men in de late avond de toezegging dat het materiaal ter beschikking zou wor den gesteld. In de loop van de morgen van 11 mei kwam het in de stad aan. Gedurende de nacht werd het militaire materiaal met rubberboten en veren overgezet. De brug was aan het eind van de middag klaar, maar moest na een half uur buiten gebruik gesteld worden omdat het steunpunt aan de westelijke oever verzakt was. Tot zover de archiefstukken. Ter aanvulling ook nu enkele reacties. Iemand schreef mij o.a.: ik bleef mij ophouden bij de kapotte Larebrug toen de Duitsers van Warnsveld naderden. Militairen sprongen uit de troepenvoer tuigen en gingen in dekking aan de Hobbemakade achter de begroeiing van de tuin van Van het Hul. Kennelijk dacht men dat de verdedigingsstelling, die kort tevoren was weggehaald, nog bemand was. Kort daarop kwam een officier naast mij staan die zei: 'Die dritte Brücke is nicht gesprengt worden.' Hij doelde daarbij op het Houtwal-bruggetje met zijn sluis. Even later zag ik de eerste Duitsers met motor en zijspan de Houtwal oprijden. Op de Varkensweide was de artillerie inmiddels begonnen met het schieten. De kanonnen waren met boomtakken gecamoufleerd tegen luchtaanvallen. Volgens omstanders waren enige weken er voor op die plaats personenauto's gezien met een Duits kenteken. Elders in het Warnsveldsewegkwartier had een Duitse betaalmeester plaats genomen aan een metalen tafel met vier uitklapbare zittingen. Hij deelde aan militairen 'Reichskassenscheinen' uit. Omstreeks het middaguur landde op de weide bij wasserij Lenderink een klein vliegtuigje met hoge Duitse officieren die polshoogte kwamen nemen. De volgende dag reed een Duits officier over de Groenmarkt. Hij wees tel kens naar de lucht en riep: 'Bombardemente, Bombardemente'. Waarschijn lijk alleen bedoeld om de mensen van de straat te krijgen en om dan in alle rust de vele doden in en om de IJssel te kunnen bergen en afvoeren. 12

Zutphen (vanaf 1982) | 1990 | | pagina 14