Men werd ondergebracht in de sigarenkistjesfabriek van Krepel, het parochie huis, de katholieke school en bij tal van particulieren. Er waren ook mensen naar Hall, Voorstonden, Tonden en Eerbeek vertrok ken. Niet iedereen ging weg. Enkelen bleven om koeien, paarden en ander vee te verzorgen. Een ander vertelde dat haar vader het paard uit de uiterwaarden ging halen voor de evacuatietocht. Juist toen hij het dier bij de halster had ging de IJsselbrug de lucht in. Thuis gekomen werd de wagen volgepakt met bedde- goed, kleren en mondvoorraad. Over het algemeen werden de mensen in Klarenbeek goed verzorgd. Zo wordt melding gemaakt van o.a. erwtensoep, gekookt op een fabriek in Twel- lo. Het brood werd geleverd door de plaatselijke bakker. Na drie dagen keerde iedereen terug. In sommige gevallen is er nog vele jaren contact geweest met de mensen waar men verbleef. Het Duitse leger Op 9 mei waren alle commandanten van de 227ste divisie bijeen op het kasteel Darfeld in Westfalen. Daar werd op die dag een papieren oefening gehouden voor de aanval op Nederland. Tijdens deze oefening maakte de divisiecom mandant bekend dat de bij de oefening gebruikte aanduiding A dag en X tijd nu ingevuld kon worden met 10 mei en 5.35 uur. Hij verzocht iedereen alle noodzakelijke maatregelen te treffen. Na deze mededelingen gingen alle com mandanten direct terug naar hun onderdeel. Toen de troepen om 2.35 uur naar hun uitgangsstellingen gingen, hoorden ze in westelijke en zuidwestelijke richting een hele serie ontploffingen en zagen ze de lichtflitsen ervan tegen de lucht. Voor hen een teken dat hun vijand met een spoedige opmars rekening hield. Vanaf 5.30 uur was de lucht vervuld van een ongelooflijk gedreun. Honder den vliegtuigen van allerlei typen, overwegend transportvliegtuigen, vlogen, es kader na eskader, westwaarts. Het heen en weer vliegen ging de hele dag door. Tien minuten na het begin van de aanval was de eerste Nederlandse plaats ('s Heerenberg) in handen van de Duitse troepen. Wel werd spoedig duidelijk dat de Nederlanders de verwachte versperringen in volle omvang hadden aan gelegd. Wij zullen ons in dit bestek verder beperken tot de strijd rond Zutphen. Naast de 227ste divisie rukten ook twee zg. 'Schnelle Gruppen' op in de richting van de stad. Deze laatste twee waren onderdelen van de S.S. Leibstandarte Adolf Hitler. Met de 227ste divisie was tot in de late middag geen telefoon- of radioverbin ding omdat de divisiestaf zich bij het oprukken te ver van de verbindingspost 9

Zutphen (vanaf 1982) | 1990 | | pagina 11