Aan enige in de Hoven wonende houders van paarden werd meegedeeld dat zij deze dieren zo mogelijk met bijbehorende wagen onmiddellijk ter beschik king van de hoofdleiders moesten stellen voor het vervoer van zieken e.d. Op dezelfde manier kwam ook een auto voor de hoofdleiders beschikbaar. Het aantal vrouwelijke leiders was tot 13 gestegen. Dit zou de zieken en de hulpbe hoevenden zeker te goede komen. De voedselvoorziening voor twee dagen kon problemen opleveren omdat het aantal bakkers in de Hoven te klein was om ruim 2.000 mensen op een willekeurig moment voor twee dagen van brood te voorzien. Toch was de bevolking daarop twee dagen lang aangewezen. Misschien was aanvulling met scheepsbeschuit mogelijk. Maar dit was een aangelegenheid die door de hoofdleiders en de bevolking opgelost moest wor den evenals het aanschaffen van medicamenten en verbandmiddelen. Tot slot merkte hij op dat een eventuele evacuatie tot in de finesses werd voorbereid. De plaats van samenkomst was bekend, iedereen wist onder welke leider hij of zij kwam te staan en waar men ondergebracht zou worden. Op 12 juli 1940 volgt dan het verslag van de evacuatie. Daarin werd vastgesteld dat die van 10 mei 1940 onder leiding van de hoofdleiders zeer vlot is verlopen. Omstreeks vijf uur 's morgens was het sein voor de evacuatie gegeven. Om ze ven uur vertrok men naar Klarenbeek. De hoofdleiders werden geholpen door een twintigtal leiders en een vijftien tal dames onder leiding van een oud-verpleegster. Deze laatsten verzorgden de 13 zieken en de 39 ouden van dagen. Voor het vervoer van deze mensen en hun bagage werden 3 auto's en 54 paarden en wagens ingezet. De voedselvoorziening te Klarenbeek liet, dank zij de door de burgemeester van Voorst ingestelde voedselcommissie, niets te wensen over. Op 13 mei keer den de geëvacueerden in het algemeen weer terug. Incidenten deden zich beide keren niet voor. Van de totale stadsbevolking van 21.415 inwoners werden er 2.031 geëvacu eerd. Op 14 augustus werden de hoofdleiders, leidsters en leiders door het college van burgemeester en wethouders bedankt voor hun gewaardeerde hulp. Tot zover de officiële stukken. Verschillende mensen uit Zutphen vertelden hoe zij de evacuatie hadden beleefd. In grote lijnen kwam dit overeen met het hier boven vertelde. Toch waren er interessante aanvullingen. Zo werd verteld dat het de politie (agent Scholten) was die de mensen adviseerde om naar Klaren beek te vertrekken. Volgens enkele mededelingen liep men, om de Weg naar Voorst vrij te houden, door de Sprabanen tot aan de boerderij 't Brinke bij Em- pe. Daar stak men over om via 't Hondsveld naar Klarenbeek te gaan. Anderen herinnerden zich dat ze over de gewone weg naar Empe waren gegaan. Zelfs gingen enkelen via de Vliegendijk en Voorst naar hun tijdelijke verblijfplaats. 8

Zutphen (vanaf 1982) | 1990 | | pagina 10