Conclusie Samenvattend kunnen we zeggen dat zeker vanaf de laatste ijstijd de omgeving van Zutphen werd bezocht door mensen. Gedurende de late oude en de midden steentijd joegen hier seizoensmatig jagers/verzamelaars. Vanaf het midden van de nieuwe steentijd is de aanwezigheid van landbouwers zeker. Met stenen bij len in houten of benen stelen kapten en ontgonnen zij voor het eerst de oer- bebossing van het IJsseldal. Noten Met dank aan J. Deeben (determinatie) en M. Hassink (bruikleen vondst). 1O.a. in 1986/1987 door de daarvoor in het leven geroepen jongeren-werkgroep van onze vereni ging en het 'Wichmond-project'. 2. De steentijdperioden worden doorgaans met hun wetenschappelijke jargon aangeduid: oude steentijd paleolithicum midden steentijd mesolithicum nieuwe steentijd neolithicum 3. BP Before Present; deze dateringscode komt voort uit het C14 (koolstof 14)-onderzoek, en men hanteert het jaar 1950 als 'present'. 4.000 BP is gelijk aan 2.050 v.Chr. 4. Afgezien van de vondst van een vuursteenatelier uit de midden-steentijd bij Gorssel. Enkele vondsten bevinden zich in het depot van het Stedelijk Museum. 5. Over enkele vondsten werd reeds gepubliceerd; zie P. Bitter, 'Archeologische vondsten Ooyer- hoek', Oud-Zutphen2 (1983), 86-89; 3 (1984), 17-22. 7. Mondelinge mededeling van de heer P.L. J. Dullaert. Literatuur J. W. F. Bloemers, e.a., Verleden land. Amsterdam, 1981. R. Borman, Archeologie in Gelderland. Zutphen, 1981. J. Deeben, Archeologie van jagers/verzamelaars. Amsterdam, 1986. Hierbij vraag ik dringend aan allen om dergelijke of andere voorwerpen te melden. Het is voor de archeoloog belangrijk te weten dat het er is. Voor u is het leuk om te weten wat het is. Meldingen graag aan het secretariaat van de vereniging! 92

Zutphen (vanaf 1982) | 1989 | | pagina 18