De vondsten Het vondstmateriaal uit Zutphen dateert uit alle genoemde perioden vanaf de laatste ijstijd. Het is opvallend dat er niet een duidelijk vondstcomplex onder scheiden kan worden.4 Op vele akkers komen verspreid losse vuursteenvond sten voor uit alle perioden. Enkele vuursteensoorten kunnen regionaal ver zameld zijn (keileem), andere via ruilhandel-relaties hier gekomen. Van nature komt vuursteen niet voor in dekzand. Enkele vindplaatsen van vuursteen-artefacten in en rond Zutphen zijn: de Ooyerhoek5, de Kapelweg bij Wichmond, de Overkamp, de Voorsterallee en de binnenstad van Zutphen (stadskernonderzoek). De veldverkenningen heb ben zich beperkt tot het gebied ten oosten en zuidoosten van de stad. Met name daar waar de toekomstige stadsuitbreidingen liggen: Voorsterallee in Zutphen, Warnsveld, Leesten, Revelhorst en het gebied tot aan Wichmond. De vondst verspreiding is natuurlijk zeer afhankelijk van de terreinen die belopen konden worden. Alle vindplaatsen liggen op het dekzand. De werktuigen bestaan uit verschillende typen spitsen, pijlpunten, schrapers (schrabbers), klingen, boor tjes en bewerkingsafval als kernstukken, kernvernieuwingsstukken, cortex- resten, enz.6 Ongeveer 80 vuurstenen werden verzameld bij de Ooyerhoek. Het merendeel bestaat uit afslagen. De artefacten, een tiental, dateren uit de periode late oude, de midden-, de nieuwe steentijd of de bronstijd. De hoeveelheid van de andere vindplaatsen is kleiner. Enkele artefacten zijn zeer noemenswaard, zoals een spitsje (microliet) uit de midden steentijd, van de Voorsterallee. Verder twee vondsten uit de nieuwe steentijd, van de Kapelweg, een fraaie witvuurstenen schrabber en een zeer fijn vervaardigde pijlpunt van lichtgrijze vuursteen. Tot slot illustreerde de vondst van een slagsteen van lichtgrijze vuursteen (afkom stig van een 16de- of 17de-eeuwse musket) het belang van vuursteen in (sub-) recente tijden. De (vuur)stenen bijlen Een speciale vondstcategorie wordt gevormd door de neolitische bijlen. Reeds voor de Tweede Wereldoorlog waren er twee bijlen uit de Zutphense bin nenstad aanwezig in de collectie van het museum. Ook nu bewaart het museum een aantal exemplaren uit de Achterhoek. Twee bijlen uit de omgeving van Zutphen waren nog niet bekend. De eerste vondst betreft een zogenaamde 'felsovalbeil' van bruin-gereduceerd kwartsiet- achtig gesteente. De lengte is 11,4 en de dikte 3,5 centimeter. Het exemplaar is glad geslepen en gepolijst en werd in 1941 door wijlen de heer Janssen op zijn akker bij boerderij 'Den Elter' gevonden tezamen met een 'gebroken steen met 90

Zutphen (vanaf 1982) | 1989 | | pagina 16