M.GROOTHEDDE Inleiding Bij veldverkenningen rond Zutphen gedurende de afgelopen jaren zijn veel vondsten uit de steentijd gedaan.1 Het ging voornamelijk om (vuur)stenen werktuigen. Deze vondstcategorie heeft in onze streken nog nauwelijks aan dacht gekregen en de verspreidingskaartjes van steentijdvondsten uit de Ach terhoek geven eerder de verspreiding van actieve amateur-archeologen aan dan de vondstverspreiding zelf. Alle recente vondsten die in onze omgeving, het gebied rond en in Zutphen, gedaan zijn, komen van de dekzandgebieden. Dekzand bedekte vlak na de laat ste ijstijd het gehele noorden van Europa, terwijl de fijnere 'löss' tegen de ho gere gebieden van Midden-Europa werd afgezet. Uit de vroege- en midden- oude steentijd2 zijn geen vondsten rond Zutphen bekend. Na de laatste ijstijd keerde de mens terug, zoals ook daarvoor de mens na elke ijstijd terugkeerde. In de late oude steentijd (ca. 12.000-10.000 BP)3 kwa men seizoensmatig rendierjagers in deze streken. Het klimaat was toen nog subarctisch. Berk en den waren de enige boomsoorten. De midden steentijd (10.000-7.000 BP) kenmerkte zich door een belangrijke klimaatsverbetering, een forse stijging van de zeespiegel en de terugkeer van dichte bossen en vele diersoorten. De Mesolitische jager/verzamelaar speciali seerde zich meer op de jacht op kleinere dieren en op de visvangst. De werktui gen werden dan ook kleiner en verfijnder. We spreken dan over zogenaamde microlithen. De nieuwe steentijd, het Neolithicum (7.000-4.000 BP) is het tijdvak waarin de landbouw zijn intrede deed. De mens zette de natuur naar zijn hand! Er werd omgeschakeld van jagen en verzamelen naar het beoefenen van landbouw, iets dat geleidelijk gegaan is. De landbouwers uit deze periode zijn degenen aan wie we de stenen geslepen bijlen moeten toeschrijven waarover hierna sprake is. De landbouw zorgde voor een grote vraag naar grondstoffen als goede vuur steen. Uit vuursteenmijnen werden via tribale handelsrelaties vele vuursteen soorten verspreid over Europa. In de Bronstijd (4.000-2.700 BP 2.150-700 v. Chr.) ontwikkelde de land bouw zich verder. Metaal, met name brons, deed zijn intrede en zorgde voor uitbreiding van technische mogelijkheden. Toch bleef vuursteen tot in de Ijzer tijd een belangrijke grondstof. 89 STEENTIJD IN ZUTPHEN

Zutphen (vanaf 1982) | 1989 | | pagina 15