Een winkelier te Zutphen verkocht onder de toonbank onzedelijke briefkaar ten. Hij ging vrijuit. De rechtbank overwoog: 'Onder verspreiding valt niet ver- koopen op aanvraag, zoodat dus hij, die alleen met dat doel briefkaarten van beweerd onzedelijken inhoud in voorraad heeft, deze niet ter verspreiding in voorraad heeft'. [30 april 1903] Een gevangene in de strafgevangenis te Zutphen, die om 7 uur had moeten opstaan, lag 's morgens om 914 uur nog in zijn bed. Hij verzette zich tegen een cipier die hem in een strafcel wilde insluiten. Hij beledigde de cipier door hem de woorden: 'Smeerlap, ploert, ik heb schijt aan jou, Amsterdamsche honger lijder, verrekkeling' toe te voegen, waarbij hij deze cipier met een voorwerp tegen de borst gooide. De rechtbank legde hem een gevangenisstraf op van 2 maanden. [23 november 1898] Tot zover een zeer globaal - overzicht van het fungeren in strafzaken van de rechtbank en het kantongerecht te Zutphen in de 19de eeuw. Een volgende keer zou ik nog eens nader willen ingaan op de geschiedenis en het bestaan van het vredegerecht en de rechtbank van eerste aanleg zoals deze alhier hebben ge werkt in de periode van 1806-1838. Bronvermelding - Alle geciteerde vonnissen, voor zover niet in de vakbladen gepubliceerd, werden geraadpleegd in het Algemeen Rijksarchief, depot Schaarsbergen. - Weekblad van het Regt (19de eeuw). - Tijdschrift Themis (19de eeuw). - voorwerpen betreffende de geschiedenis van stad en graafschap - topografische collectie: gedrukte kaarten, schilderijen, Drenten, foto's, prentbriefkaarten - historische tentoonstellingen Het deel van de topografische collectie dat niet geëxposeerd is, kan tijdens kantooruren bekeken worden na een telefonische afspraak (05750- 16878). 86 HET STEDELIJK MUSEUM ten behoeve van uw historisch onderzoek

Zutphen (vanaf 1982) | 1989 | | pagina 12