- de marke Leesten heeft de schouw over het gebied - wat over de kwestie in het markeboek staat heeft geen bewijskracht; volgens het gerecht is 'het markeboek geen duchtig register, maar alleen voor een particulier aanteekeninge te houden' - in 1646 werd Jolink of Bettink onder Leesten aangeslagen - de kaarten gemaakt door Isaac van den Heuvel (waarover hieronder meer) zijn niet van gerechtswege gemaakt, maar ter instantie van het Bornhof op aanwijzing van de rentmeester Brouwer en de bouwlieden van Bettink zelf; zij moeten dus private stukken genoemd worden - ook de twintig getuigen, opgeroepen door het Bornhof, zeggen dat het goed Bettink gelegen is in de Oyerhoek en 'dat sij van geen Emerhoek weten, ja dat sij ook nooit met die naam hebben horen noemen' (Bij dit punt moeten ook de oude akten, uit 1384 en 1387, gediend hebben. Beide betreffen overdrachten van goederen aan het Bornhof, waarbij het gegaan zal hebben om de aanduiding van de ligging: in 1384 een Balvorder- camp 'gelegen in der Kerspel van Warnsveld en in der buurschap van Eme'; in 1387 een erve en goed geheten Ouestham, dat door Henric van Goch en zijn vrouw Bele overgedragen wordt aan het Bornhof, ook weer gelegen in 'der buirschap van Eme'. Om dezelfde reden is in de stukken opgenomen een kohier uit 1616 van de landerijen van Bornhof, gelegen in de buurschap Eme, deels langs de Emerstrate. Als verweer hiertegen moet gediend hebben de optekening van de gerechtsschrijver van het scholtambt Zutphen d.d. 8 oktober 1744, gemaakt op verzoek van dr. Bernard Huinink als gevolmach tigde van markerichter en gecommitteerden van Leesten, waarin staat dat in het register van de protocollen van het scholtambt 'beginnende met den Jare 1697 onder het Kerspel Warnsvelt geene boerschap Eme bekent is of gevonden wort'.) De conclusie van het gerecht is dat het betreffende gebied onder Leesten be hoort, dat Bettink voor het gebruik ervan pacht moet betalen: 'de straten be horen onder Leesten, niet tot de gepraetexeerde markt van Eme, veel minder tot 't goed Jolink of Bettink'. De kaart Op de kaart wordt het gebied weergegeven dat inzet was van het proces, de Leestense straten ofwel de buurschap Eme: Caarte der straten en wegen, als mede van de erven lolink of Bettink en Ouesthamme, alle gelegen in de Buer- schap Eme in den Kerspel van Warnsvelde.4 De Ruyterdijk is de Weg naar Vierakker, op de moderne topografische kaart nog te herkennen aan de gemeentegrens van Zutphen. 58

Zutphen (vanaf 1982) | 1989 | | pagina 8