bebouwing en er liggen plannen voor bebouwing van andere delen van de mar- ke. Tenslotte is er in Leesten nog iets bijzonders aan de hand. In de Geschied kundige Atlas van Nederland uit 1920 heeft Martens van Sevenhoven op zijn markekaart in het gebied van Leesten met een vraagteken een eventuele andere marke aangegeven, te weten in de noordwesthoek een marke Eme. Een herin nering aan deze naam is nog de aanduiding Emmersteeg in dit gebied. De naam Eme zal in het volgende nog aan de orde komen. Een proces uit 1737-1751 Waar geen markeboek of markearchief over is, kunnen soms andere archieven inzicht verschaffen in de geschiedenis van een marke. Dat kunnen huis- of fa miliearchieven zijn, maar vooral rechterlijke archieven zijn in dit opzicht van belang. Voor de bewijsvoering in processen werden wel eens extracten uit een inmiddels verloren gegaan markeboek of andere stukken betreffende de marke weergegeven.2 Zo ook bij een proces dat zich bevindt in de civiele procesdos siers van het scholtambt Zutphen.3 Het werd gevoerd tussen de bouwman op Bettink, een boerderij van het Bornhof in Zutphen en de markerichter en ge committeerden van Leesten. Onder de stukken bevinden zich uittreksels uit een markeboek van Leesten uit de jaren 1604, 1670, 1731 en 1736. Hieruit blijkt dat, ondanks het ontbreken van een markeboek, Leesten toch een normale marke was waar vergaderingen werden gehouden. Daarnaast bevinden zich on der de stukken enkele afschriften van verpondingskohieren; deze geven ons in zicht in aanwezigheid en omvang van een aantal boerderijen. Ook zijn er enkele getuigenverklaringen, waarbij een keer vier en een andere keer twintig getuigen gehoord werden. Deze getuigen worden genoemd met naam en leeftijd en met (werk)ervaring waaruit hun kennis blijkt van het gebied waar het proces om ging. Zelfs zijn er enkele originele akten betreffende landerijen en erven in Leesten uit 1384, 1387 en 1431. Het meest belangwekkend is wel een kaart die ten behoeve van dit proces werd vervaardigd. Zij dateert uit 1737 en geeft het westelijke deel van de marke Leesten weer. Waar ging het proces om? Inzet was het gebruik van het westelijk deel van de marke Leesten, het gebied aan weerszijden van de weg langs het Nieuwe Spittaal, tussen Warnsveld en het 'Gat van Roelofs'. In de stukken wordt het meestal aangeduid als de Leestense straten. Dit gebied werd gebruikt door Bettink Bornhove. Uit de naam valt af te lei den dat het een erve was in bezit van het Bornhof in Zutphen. Een dergelijke aanduiding impliceert dat er nog een ander Bettink zou zijn. Dat is inderdaad 55

Zutphen (vanaf 1982) | 1989 | | pagina 5