J. H. VERSTEEG IETS OVER STADSOMROEPER VERSTEEG Vooraf Mijn vroegst bekende voorvader, Geurt Versteeg, werd omstreeks 1755 gebo ren (plaats en datum zijn onbekend). Hij diende in het leger en bracht zijn tijd onder meer door in 's-Hertogenbosch, de stad waarin hij in oktober 1777 in de Grote kerk belijdenis deed. Dat is het eerste aanknopingspunt dat op dit mo ment van hem te vinden is. Via Sas van Gent, Namen en Arnhem kwam hij in september 1782 in Zut- phen terecht. Hij werd in juni 1783 overgeplaatst naar Willemstad, maar was een half jaar later weer terug in Zutphen. Zijn diensttijd was afgelopen en in de Walburgskerk in Zutphen trouwde hij met Hendrika Trotte. Volgens de Tijste der vier wagtdoende Burger Compagnien' van 1 oktober 1786 is Geurt Versteeg ingedeeld bij de Hofstraat-compagnie. Stadsomroeper Op 22 september 1795 overleed stadsomroeper Van Hulst. Wanneer niet snel een nieuwe stadsomroeper aangesteld wordt, bestaat het gevaar dat 'goede zaa- ken fluctueren', zo oordeelt de municipaliteit. Daarom benoemt men Geurt Versteeg, die dit ambt 'provisioneel' bekleedt, tot stadsomroeper. Versteeg moet overigens zelf een verzoek indienen om benoemd te kunnen worden als omroeper. Zijn 'sollicitatiebrief' van 4 november 1795 laat niet na indruk te wekken: Aan de Municipaliteit der Stad Zutphen Medeburgers, Representanten Den ondergetekende Geurt Versteeg geeft hiermede aan U.L. te kennen, hoe dat door doode van T. Hulst dezer stadsomroepers plaats is komen te vaceren, en hij suppliant al dien tijd na gemeldes dood, voor deszelfs erfgenaamen, deeze bediening voor de helft heeft waargenomen. En ver mits het volgens des suppliants sustenue eerstdaags staat te gebeuren, die vacante plaats zal vergeeven worden, zoo verzoekt denzelven aan U.L. dat in dezen op hem eene gunstige reflexie mooge geslagen worden. Ver trouwende hij, suppliant, in deeze zijne functie amptshalven, als eenen braven burger betaamt, zijn eed en plicht zal waarneemen en betrachten, 't Welke doende G. Versteeg 71

Zutphen (vanaf 1982) | 1989 | | pagina 21