In de 145 jaar dat de Waalse Kerk van de graafschap Zutphen heeft gefunctio neerd van 1686 tot 1821 zijn er in totaal 9 Waalse predikanten geweest die de gemeente hebben gediend. In nevenstaande tabel worden de predikanten chronologisch vermeld, ieder met aantal dienstjaren. Opmerkelijk is dat er in de eerste 100 jaar van het bestaan van de Waalse Kerk van 1686 tot 1787 - slechts 3 predikanten in functie zijn geweest, met een aantal dienstjaren van respectievelijk 33 (Basnage), 28 (Van Eys) en 40 jaar (Franck). Mag men aannemen dat deze grote mate van continuïteit heeft bijge dragen tot een harmonieus gemeenteleven? In 1787 komt hierin verandering: vanaf dat jaar tot het eind van de Waalse Kerk in 1821 is er sprake van een snelle opeenvolging van predikanten, name lijk 6 in 34 jaar (waarin ook het 'interregnum' tussen 1794 en 1802 valt). Na ds. Delprat, die al na 2Vi jaar naar Utrecht vertrok, trad in oktober 1790 ds. F. L. D. Duvoisin als predikant op. Hem ging het behoud van de registers en andere archivalia van de Waalse gemeente zeer ter harte. Al een week na zijn indiensttreding stelde hij orde op zaken door het copiëren en verifiëren van de doop- en huwelijksinschrijvingen en van het lidmatenregister; ook liet hij de verzameling kerkeraadshandelingen inbinden. Hij vertrok in oktober 1794 naar Middelburg. Er was geen onmiddellijke opvolger, eerst op 5 september 1802 trad ds. M.P. Molière in functie. In de politiek zo woelige beginjaren van de Bataafse Republiek (1795 Revo lutie - 1802 Amalgama) was de plaats van Waals predikant te Zutphen dus vacant. De gemeente poogde tevergeefs een nieuwe predikant aan te trekken: de Staten van het kwartier van Zutphen vonden echter het al ruim een eeuw ge bruikelijke traktement te hoog! Er werden intussen wel godsdienstoefeningen waargenomen door Waalse predikanten uit de omgeving (o.a. Arnhem en De venter) en door de proponent Daniel Serrurier. Er resteerden nog slechts 40 lid maten. Uiteindelijk wisten 80 personen ƒ454,10 bijeen te brengen als jaarlijks trak tement voor een nieuwe predikant. Dit was de reeds genoemde Matthieu Pierre Molière, die echter al in februari 1803 Zutphen verliet wegens een beroep naar Delft. De snelle wisseling van predikanten sinds 1787 kwam het gemeenteleven niet ten goede. In 1811, tijdens de inlijving van ons land bij het Franse keizerrijk, werd echter Guillaume de Serière, stammend uit een oud-adellijke Franse fami lie, Waals predikant. Hij preekte vaak in de Hollandse kerk en hield op verzoek van de autoriteiten een redevoering in het Nederlands ter herdenking van de Re formatie. Enige tijd werd hij ook belast met het onderwijs in geschiedenis en aardrijkskunde aan het gymnasium van de stad. Ondanks het feit dat het aantal lidmaten weer tot 80 was opgelopen, werd de Waalse gemeente te Zutphen het slachtoffer van de alom in den lande te con- 69

Zutphen (vanaf 1982) | 1989 | | pagina 19