JHR. MR. R. C. C. DE SAVORNIN LOHMAN DE WAALSE (FRANSE) KERK VAN DE GRAAFSCHAP ZUTPHEN, 1686-1821 De Waalse (Franse) Kerk van Zutphen had eigen predikanten vanaf 1686; de eerste werd aangesteld tijdens de tweede refuge* die was van 1661 tot ca. 1700. De Waalse Kerk bestond tot 1821, toen werd zij opgeheven en ingelijfd bij de Hervormde Kerk. De Waalse Kerk had zelf geen gebouw in eigendom, noch tijdens de eerste refuge aan het eind van de 16de eeuw/eerste helft 17de eeuw, noch tijdens de tweede refuge en het daarop aansluitende tijdvak tot 1821. Van meet af aan heeft zij voor haar godsdienstoefening op de zondagmorgen van de zijde van de Hervormde Kerk de beschikking gekregen over de Broederen kerk, hoewel bij bijzondere gelegenheden ook gastvrijheid werd genoten in de godshuizen der Lutheranen en Doopsgezinden.1 Onder 'kerk' dient hier dus te worden verstaan 'kerkgenootschap' dan wel 'gemeente' of 'geloofsgemeen schap'. Speciale aandacht verdient de publikatie in 1985 - in het kader van de Herroe ping in 1685 van het Edict van Nantes van het rijk geïllustreerde boekwerk Vlucht naar de vrijheid. De Hugenoten en de Nederlanden door H. Bots, G. H.M. Posthumus Meyes, F. Wieringa (Uitg. De Bataafsche Leeuw, Amster dam/Dieren). Deze uitgave, die op overzichtelijke en aantrekkelijke wijze de geschiedenis van o.a. de Waalse kerken met haar predikanten in de Noordelijke Nederlanden beschouwt, is aanwezig in de bibliotheek van het gemeentear chief. Voor de hiernavolgende beschrijving van de geschiedenis van de Waalse Kerk van de graafschap Zutphen is veel ontleend aan het artikel van J. G. Fre- deriks, L'Eglise Wallone du Comté de Zutphen, in het Bulletin de la Commis sion pour 1'histoire des Eglises wallonnesTome IV, La Haye 1890. Eerste refuge: eind 16de eeuw - eerste helft 17de eeuw Er is weinig bekend over in bovengenoemd tijdvak uit de Zuidelijke Nederlan den naar Zutphen gevluchte hugenoten. Kennelijk was hun aantal van te gerin ge omvang voor het stichten van een eigen gemeente, al dan niet met een eigen predikant en kerkeraad en met een eigen kerkgebouw. Dit in tegenstelling tot Vlucht, toevlucht, in dit verband vrij te vertalen met vluchtperiode (van de hugenoten). 61

Zutphen (vanaf 1982) | 1989 | | pagina 11