schietende bij langes de Verckensweijde tusschen Oye en Capittelslant'. Het zal dus ver naar het noordwesten gelegen hebben. Gijsam werd tesamen met Jolink of Bettink in 1766 door de provisoren van het Bornhof verkocht aan Jan Adri- aan Joost Sloet en W. A.E.E. van Heeckeren. Bij Bettink behoort dan wel een huisplaats, bij Gijsam niet.5 Van hetzelfde gebied is er ook nog een ongedateerde schetskaart, die uit de zelfde tijd moet zijn.6 De Leestense straten zijn schetsmatig aangegeven, maar er worden meer namen aangegeven: 43 boerderijen en percelen; op de Emer enk worden 14 percelen met de eigenaars vermeld. Het gebied van Eme is hiermee duidelijk geworden. Er was bouwland en wei land. Er moet ook woeste grond geweest zijn, daar in de stukken plaggen maaien vermeld wordt, er een schaapschot stond en er een boete betaald is we gens het weiden van schapen. De landschappelijke elementen van een marke waren zodoende aanwezig. Toch was Eme een buurschap en geen marke, er blijkt niets van een organisa tie van geërfden. Waarom niet voor de in dit gebied te bouwen nieuwe wijk kiezen voor de histo rische naam van deze buurschap in plaats van de prozaïsche aanduiding Leesten-West. De naam Eme werd, zo blijkt in dit artikel, hier al in 1384 ge bruikt. In een oorkonde gedateerd op 1200 komt reeds de aanduiding Eimi voor.7 Noten 1. H.B. Demoed, 'Marken rond Zutphen', Oud-Zutphen 3 (1984), 57-62. 2. Zie voor een reconstructie van een markegeschiedenis uit rechterlijke archieven H. B. Demoed, 'De marke Eefde', Ons markenboek 2 (1984). 3. Rijksarchief in Gelderland, Archief Scholtambt Zutphen, inv.nr. 193. 4. Rijksarchief in Gelderland, Algemene Kaartenverzameling nr. 175. 5. Gemeentearchief Zutphen, Archief Bornhof, inv.nr. 670. 6. Rijksarchief in Gelderland, Algemene Kaartenverzameling nr. 174. 7. L. A. J. W. Sloet, Oorkondenboek der graafschappen Gelre en Zutphen, no. 395. Korte Hofstraat la-Zutphen Telefoon 05750- 11973 60 Voor een boek of een boekje BOEKHANDEL DE IJSSEL

Zutphen (vanaf 1982) | 1989 | | pagina 10