4 mei Door de politie is proces verbaal opgemaakt tegen twee mannen die een werk willige hebben mishandeld. 6 mei In een brief van de bouwvakkers aan de patroons staat ondermeer te lezen: 'De afdeling Zutphen van de Centrale Bond van Bouwvakkers besloot op de giste renavond gehouden huishoudelijke vergadering om nogmaals in het algemeen belang van de inwoners van Zutphen een ernstige poging te doen om het reeds ruim drie maanden durende conflict op een voor beide partijen aannemelijke wijze tot een einde te brengen'. Zij besloot daarom mee te delen dat de arbei ders bereid zijn het individuele contract te tekenen onder toevoeging van de vol gende woorden bij artikel 1: 'behalve bij staking of uitsluiting' als a. geen maatregelen door de patroons worden genomen. b. de lonen voor metselaars en opperlieden op 18 en 14 centen per uur worden gebracht. c. deze per 1 januari 1910 worden verhoogd tot 19 en 15 centen. d. de arbeidsdag op ten hoogste 11 uur wordt gesteld. e. de volgende toeslagen worden berekend: bij overwerk 25%, voor nachtar beid 50% en voor zondagsarbeid 100%. Onder overwerk wordt verstaan werk dat tussen 7.00 uur v.m. en 10.00 uur n.m. buiten de normale werktijd wordt verricht. Als nachtarbeid geldt de tijd tussen 10.00 uur 's avonds en 5.30 uur 's mor gens. Alle erkende feestdagen worden als zondag berekend. 7 mei Uit het antwoord van de patroons blijkt dat zij blijven bij het aanvankelijk aan geboden contract. Wel gaan zij met de verandering van artikel 1 akkoord. 12 mei In een brief van de Bond van Bouwvakarbeiders staat o.a.: de vergadering van uitgesloten bouwvakarbeiders, gehoord de besprekingen, keurt ten sterkste de onwaardige houding der patroons af. Spreekt als haar oordeel uit dat langer voortzetten van de strijd hoogstwaarschijnlijk geen verandering zal brengen in de houding van de patroons en langere duur van het conflict niet in het belang is van zowel de arbeiders als de inwoners van de stad, besluit onder protest het individuele contract te tekenen. Maar tevens met alle kracht te zullen blijven ijveren voor het inwilligen van billijke eisen. De uitgeslotenen zullen zich eerst bij hun voormalige patroons aanmelden en vervolgens bij anderen als zij niet meer op hun oude plaats terug kunnen ko men. Gebleken is dat enkele al door hun vroegere patroons zijn afgewezen. 50

Zutphen (vanaf 1982) | 1989 | | pagina 28