9 april Er valt enige toenadering te constateren tussen de strijdende partijen. Drie le den van de bemiddelingscommissie, drie patroons en drie werklieden praten met elkaar. Na enige bijeenkomsten blijken de kansen voor beëindiging van het conflict te stijgen. 14 april De drie leden van de bemiddelingscommissie hebben aan de beide partijen een voorstel gedaan, vergezeld van een individueel contract. Hierin wordt o.a. het uurloon voor schilders, metselaars en opperlieden met een cent verhoogd, een toeslag voor nacht- en zondagsarbeid vastgesteld en de wederzijdse opzegter mijn bepaald op een week. 17 april Met leedwezen wordt vernomen dat de pogingen van de bemiddelingscommis sie zijn mislukt. De Centrale Bond van Bouwvakkers aanvaardde het voorstel zonder voorbehoud. Het bestuur van de Bouwkundige Vereniging deelde mee dat het besloten heeft het in het begin aangeboden contract ongewijzigd te handhaven. Dit houdt dus een pertinente weigering van de patroons in. Ter voorkoming van ongeregeldheden heeft de politie gisterenavond om ze ven uur de hele Laarstraat ontruimd, omdat een grote menigte daar de thuis komst van een werkwillige afwachtte. Een schilderspatroon die vanochtend in de Roode Torenstraat aan het werk was, werd dusdanig lastiggevallen door uitgeslotenen dat hij politiehulp moest inroepen. 19 april Op de Groenmarkt was een oploop bij een schildersbedrijf toen enkele schil ders een luchtje schepten. Dit werd door de uitgeslotenen met veel belangstel ling gadegeslagen. Doordat zich daarbij veel nieuwsgierigen voegden moest de politie de markt ontruimen. 21 april Bij hetzelfde schildersbedrijf waren weer onregelmatigheden. De markt moest weer ontruimd worden. De politie werd bijgestaan door vier marechaussees. Met de sabel moest enkele malen ruim baan gemaakt worden. Enige mannen die niet aan het bevel tot doorlopen voldeden werden naar het bureau overge bracht. 27 april De bemiddelingscommissie is ontbonden. 49

Zutphen (vanaf 1982) | 1989 | | pagina 27