op het standpunt gesteld: de arbeider heeft te werken onder de vastgestelde be palingen. Zij willen niet inzien dat de georganiseerde arbeider het recht heeft zijn organisatie mee te laten spreken. Spreker vindt dat de gevraagde loonsver hoging best gegeven kan worden. 22 maart Op de Berkelkade stond gisterenmiddag een aantal stakers en uitgeslotenen die probeerde enige metselaars het werken onmogelijk te maken. Later was er een grote oploop op de Zaadmarkt. Stakers en uitgeslotenen volgden een arbeider die door de politie naar huis werd gebracht. De Pelikaanstraat was daarvoor door de politie afgezet. Hollend liepen de mensen via de Bernhardsteeg naar de Boompjeswal en volgden de werkwillige. Door het optreden van de plaatse lijke leiders van de beweging kwam een hoofdagent in de Groensteeg in de ver drukking. Deze gevallen waren aanleiding tot de volgende publikatie: De burgemeester maakt bekend dat in de laatste dagen de openbare orde in enkele delen van de gemeente werd verstoord; dat door hem bijzondere bevelen aan de politie zijn gegeven om de orde te handhaven en maant een ieder, ter voorkoming van ver volging, de bevelen van de politie te gehoorzamen. 24 maart Verslag van een vergadering in de arbeidersvereniging waar gewaarschuwd wordt om zich niets aan te trekken van allerlei praatjes. Deze dienen alleen om wantrouwen te zaaien tegen de leiders. Ondanks anders luidende berichten be staat er een flinke weerstandskas waaruit nog wel enkele maanden een uitkering kan worden gegeven. 29 maart Met belangstelling vernemen wij dat uit de burgerij een comité is opgericht dat pogingen zal aanwenden de strijdende partijen tot elkaar te brengen. 1 april Een door de politie begeleide werkwillige wordt achtervolgd door een groep uit geslotenen. Op het 's-Gravenhof keert hij zich om en roept: 'ik wil niet achter volgd worden'. Dadelijk maken de volgers rechtsomkeert. De werkwillige kon ongehinderd verder gaan. Van de bouwvakkers die maandag naar Duitsland zijn gegaan om daar te werken zijn er zeven op last van de bond teruggekeerd omdat er te weinig uit geslotenen waren om te posten. 48

Zutphen (vanaf 1982) | 1989 | | pagina 26