18 februari Toen de vijf schilders uit Velp die hier aan het werk zijn gegaan gisterenavond naar het station gingen werden ze gevolgd door een buitengewoon grote menig te, meest nieuwsgierigen. Op het stationsplein werd met stenen naar de schil ders en de politie gegooid. 19 februari Om te voorkomen dat er weer relletjes zouden ontstaan gingen de Velpse werk lieden reeds met de trein van kwart voor zes naar huis. Tevoren had de politie de wachtende menigte laten weten dat meelopen van het publiek niet zou worden toegestaan. Mede daarom was de toegang tot de Barlheze afgezet. De nieuwsgierigen - de uitgeslotenen waren al naar het sta tion gelopen - liepen om langs de Broederenkerk maar konden het Stati onsplein niet bereiken omdat dat was afgezet. De Velpse arbeiders konden zo ongehinderd het station bereiken. Toen de afzetting werd opgeheven voegden de uitgeslotenen zich bij de nieuwsgierigen en blokkeerden samen de Berkel- brug. De politie ging daarna tot ontruiming over, waarbij rake klappen vielen. Een werkwillige die 's middags door de politie naar zijn werk werd gebracht werd in de Polsbroek met botten bekogeld. De agenten trokken de sabel en joe gen de joelende menigte uiteen. 23 februari Vanmorgen zouden acht schilders uit Velp in Zutphen komen werken waarvan drie voor de eerste keer. Van deze laatsten kwam er maar één opdagen. De an deren die hier al eerder gewerkt hadden lieten weten, na een gesprek met de lei ders van de uitgeslotenen, dat ze geen verdere bescherming nodig hadden om dat ze niet aan het werk, maar met de uitgeslotenen mee naar het lokaal der arbeidersvereniging gingen. 24 februari In een druk bezochte vergadering van de bouwvakkers en schilders wordt kri tiek uitgeoefend op de Zutphensche Courant omdat die geschreven heeft dat er van beide kanten fouten zijn gemaakt. Volgens de spreker hebben de georga niseerde arbeiders niet om deze weg gevraagd maar er juist scherp tegen gepro testeerd. Volgens hem heeft de Arnhemsche Courant de Zutphense patroons scherp veroordeeld omdat zij alleen een individueel contract aanboden met de boodschap: tekenen of er uit. De bouwvakkers dienden al op 4 januari een collectief contract in maar daar is nooit antwoord op gekomen. Ook de schilders vroegen tot driemaal toe om een bespreking maar ook daarop kwam geen reactie. De patroons hebben zich 47

Zutphen (vanaf 1982) | 1989 | | pagina 25