5 februari Als gevolg van de werkstaking en de uitsluiting van schildersgezellen, metse laars en opperlieden is de brigade van de marechaussee in Zutphen versterkt. 10 februari Door de hoofdbesturen van de Nederlandsche Schildersgezellenbond en de Centrale Bond van Bouwvakkers en de afdeling Zutphen van beide bonden is aan de bewoners van Zutphen en omstreken een manifest gericht over de uit sluiting. Volgens hen ligt de oorzaak in het feit dat de patroons een eenzijdig en voor de arbeiders nadelig contract hebben opgesteld dat individueel de ar beidsvoorwaarden regelt. De arbeiders zijn in de samenstelling ervan niet ge kend. Daarom weigeren zij te tekenen. Pogingen van de vakverenigingen om daar veranderingen in te brengen zijn op niets uitgelopen. Daarom vinden zij dat het conflict niet aan de arbeiders, maar aan de patroons is te wijten. De arbeiders willen alleen een collectief contract, waarin tevens enige lotsverbete ring is opgenomen en waarin de vakorganisaties worden erkend. 11 februari Op verzoek van enige bouwvakpatroons publiceert de krant het door hen aan geboden individuele contract en de collectieve overeenkomst die de bonden wil len. Het contract telt 5 artikelen en regelt hoofdzakelijk zaken als: het verrich ten van opgedragen werk, het wekelijks uitbetalen van loon, geen loon betalen als het opgedragen werk niet wordt verricht. Tenslotte dat de patroon geen recht heeft in het getuigschrift te vermelden dat de arbeider zijn dienst onrecht matig heeft verlaten als dat het geval is. De overeenkomst telt 15 artikelen waarin o.a. staat dat arbeid verricht dient te worden en tegen welk loon (voor een metselaar wordt dit b.v. bepaald op 17 en voor een opperman op 13 ct. per uur); het loon per 1 april a.s. verhoogd zal worden met 2 ct., voor overwerk toeslagen zullen worden uitgekeerd en hoe hoog die zijn; de arbeidstijd ten hoogste 11 Vi uur per dag bedraagt, die per 1 april a.s. hoogstens 101/2 uur zal mogen zijn; het einde van de werktijd op zater dag op 4.00 uur n.m. wordt gesteld en verder nog een ontslag- en geschillenre geling. 16 februari Hedenmorgen zijn drie nieuwe schildersknechts bij een patroon aan het werk gegaan. Onder grote belangstelling liepen zij van het station naar de werk plaats. Bij de politie komen klachten binnen over het circuleren van een inte kenlijst voor het inzamelen van giften voor de uitgeslotenen. Dit is niet bij het College van Burgemeester en Wethouders aangevraagd en dus verboden. 46

Zutphen (vanaf 1982) | 1989 | | pagina 24