18 januari Maanden lang reeds hebben de werkgevers en werklieden gelegenheid gehad zich op de nieuwe toestand voor te bereiden en zeer velen zijn inmiddels tot overeenstemming gekomen, al is het hier en daar met horten en stoten gegaan. 23 januari Door de St. Jozefvereniging, de afd. Zutphen van de Christelijke Nationale Werkmansbond en de afd. Patrimonium is aan de Bouwkundige Vereniging (patroons) een adres verzonden met het verzoek overleg te plegen in zake de arbeidsovereenkomsten en de termijn voor de tekening van de contracten met enige dagen of een week te verlengen. Daarop is een afwijzend antwoord van de patroons gekomen. 25 januari Gisterenavond hebben de bouwvakkers en de schilders met 83 tegen 7 stemmen besloten de door de patroons aangeboden arbeidsovereenkomst niet te teke nen. Zoals bekend zijn de patroons van plan de mensen die niet tekenen met ingang van 1 februari als ontslagen te beschouwen. 26 januari Nagenoeg alle timmerlieden en behangers hebben thans het aangeboden ar beidscontract getekend. De meeste schilders en bijna alle metselaars en opper lieden hebben dat geweigerd. 3 februari In de stand van de uitsluiting van schildersgezellen, metselaars en opperlieden waartoe de patroons inderdaad zijn overgegaan - is geen verandering ge komen. De patroons weigeren een collectief contract aan te gaan en vergaderin gen te houden met hoofdbestuursleden van de vakorganisaties. Het gaat hoofdzakelijk om het blijven doorbetalen van loon bij ziekte e.d., om erken ning van de vakverenigingen en om een loonsverhoging van 2 centen. Drie werklieden die wel aan het werk zijn gebleven worden door de politie naar het werk en later weer thuis gebracht. Daarbij ontstaan telkens volksoplo pen waaraan vooral door nieuwsgierige jongens wordt deelgenomen, die niets met de uitsluiting te maken hebben. Twee houthakkers uit De Hoven, een vader en een zoon, zijn gisteren op weg naar Warken bij de IJsselbrug aangehouden door postende opperlieden. De zoon wordt van de fiets getrokken waardoor de vader over hem heen valt. Wanneer de zoon zich wil verdedigen krijgt hij nog een pak slaag ook. Blijk baar heeft men gedacht met onderkruipers van doen te hebben. 45

Zutphen (vanaf 1982) | 1989 | | pagina 23