J. KREIJENBROEK Op 1 februari 1989 was het 80 jaar geleden dat de Wet op het Arbeidscontract in werking is getreden. De belangrijkste artikelen in deze wet zijn: Vaststelling van het loon en in welke vorm dit kan worden uitbetaald; verbod op gedwongen winkelnering; voorzorgsmaatregelen waartoe de wetgever ver plicht is; gelegenheid geven voor het bijwonen van vakonderwijs, gods dienstoefeningen en dergelijke en inwonende arbeiders bij ziekte zes weken ver plegen. In Zutphen is die invoering niet zo gemakkelijk verlopen. Stakingen, uitslui tingen en onrust waren daarvan het gevolg. De Zutphensche Courant houdt ons hiervan nauwkeurig op de hoogte en wij zullen deze dan ook als gids nemen. We pakken de draad op bij 14 januari. Dan wordt een verslag gepubliceerd van een bijeenkomst. Een zeer groot aantal belangstellenden is bijeen in het Ar beidersgebouw aan de Halterstraat. Het is er zo druk dat veel mensen moeten staan. Volgens één van de sprekers is bij de totstandkoming van het arbeidscon tract duidelijk vast komen te staan dat verenigde arbeiders een grote macht vor men. Aan hun verzet is het te danken dat het eerste wetsontwerp is ingetrokken en het tweede veel gunstiger bepalingen bevat. Het arbeidscontract gaat uit van de veronderstelling dat patroons en arbeiders gelijkwaardig zijn. Volgens deze spreker is dat misschien zo op zondag, maar door de week in ieder geval niet. Dan is de patroon de absolute heerser en de arbeider de onderdanige dienaar. De arbeider is de zwakste partij en een arbeidscontract moet hem steun verle nen. Aan het eind van de vergadering vraagt de voorzitter de georganiseerde arbeiders het aangeboden contract niet te tekenen: 'Achter U staat de gehele arbeiderspartij in Nederland'. Met algemene stemmen wordt de volgende motie aangenomen: 'De vergadering van bouwvakkers bijeen op dinsdag 12 januari in het gebouw der Algemene Arbeiders Vereniging te Zutphen, gehoord de be spreking over de door de patroons ter tekening aangeboden individuele ar beidsovereenkomst, overwegende dat deze in het nadeel der werklieden is, spreekt als haar mening uit dat het om genoemde redenen de plicht is van elke bouwvakker het ontvangen biljet aan de patroon ongetekend te overhandigen, draagt echter het bestuur van de Centrale bond van bouwvakkers op niet onbe proefd te laten het daarheen te leiden, dat in overleg met de patroons een collec tief contract tot stand komt'. 44 KRONIEK VAN EEN STAKING

Zutphen (vanaf 1982) | 1989 | | pagina 22