genwerking door de Dominicanen en anderen, die de streng volgens hun regel levende Observanten liever niet binnen de stad zagen, stelde zij tenslotte haar eigen land 'Kreynks Camp' voor de bouw van het klooster ter beschikking. Die voorliefde zou blijven tot in het rampjaar 1572. Zulke steun maakte het een fi guur als Brugman alleen maar gemakkelijker om veel van Zutphen te houden. Als hij dan met evenveel woorden verwoesting heeft aangekondigd, moeten we dat wel opvatten als een tijdgebonden teken van bezorgdheid voor stad en be volking. Van zijn kant heeft Zutphen in de jaren dat Brugman zich vaak binnen zijn muren liet zien en horen, ook blijk gegeven van een meer dan gewone achting voor de toen al overal beroemde prediker. Het blijkt dat het stadsbestuur steeds meer geld over had voor het eren van de eenvoudige bedelmonnik, wanneer hij in Zutphen weer een 'missie' van drie weken met dagelijks preken hield. Ook zijn allerlaatse volkspreek waarvan wij weten - die van 9 mei 1463, is te Zut phen gehouden - en op de gebruikelijke royale wijze met wijn gehonoreerd 'op bevel van de schepenen'. En op 16 mei 1458, midden in een periode met drukke en nerveuze onderhandelingen met de andere drie Gelderse hoofdste den, nam het voltallige stadsbestuur een hele middag de tijd om op de schepen kamer naar Brugmans woord te luisteren. Het ligt voor de hand, dat ook het gewone stadsvolk graag zijn preken aanhoorde, blijkens de 49 malen dat de stad hem voor zulk optreden wilde tracteren. Kortom, er zullen in de lange his torie van Zutphen niet veel bekende Nederlanders zijn geweest, die hier zo vaak en zo duidelijk bij brede lagen van de bevolking een zo gewillig oor hebben ge vonden. Een wandelpad voor een reizend volksprediker Daarom spreekt het eigenlijk vanzelf, dat naar de bij ieder uit het spreekwoord bekende Brugman een straat wordt genoemd. Zo ergens, dan hier in 'zijn' stad Zutphen! Daarvoor bestaat een even eenvoudige als voortreffelijke gelegen heid. Die doorkruist bovendien niet het moderne naamgevingsbeleid van de ge meente, waar men immers graag in nieuwe wijken namen uit een en dezelfde categorie toekent. Klooster Galilaea heeft gelegen op de plaats van de huidige algemene begraafplaats. Het wandelpad rondom de begraafplaats is nu nog of ficieel naamloos. De naam Jan Brugmanpad zou hier in meer dan één opzicht bij uitstek op zijn plaats zijn! Weliswaar heeft de gemeenteraad in zijn zitting van 28 oktober 1985 een eer ste verzoek van de schrijver tot vernoeming van Brugman te Zutphen afgewe zen. Dit gebeurde op voorstel van B W, maar die weken af van het advies van de straatnaamgevingscommissie, hoewel zij op dat moment aantoonbaar niet 41

Zutphen (vanaf 1982) | 1989 | | pagina 19