Nu is er geen stad in Nederland en wijde opgeving, waar deze beroemde volksprediker zó vaak is opgetreden als te Zutphen. Bij niet minder dan 49 gele genheden wordt zijn naam vermeld in de stadsrekening in verband met een preekoptreden en de daarop volgende tractatie. Er is alle reden om aan te ne men, dat Brugman de meeste tijd tussen mei 1458 en mei 1463 in het klooster Galilaea zijn domicilie heeft gehad, maar erg vaak thuis was hij niet. In alle hoeken van Nederland, België, Rijnland en Westfalen komen wij hem tegen, altijd actief voor het vestigen van nieuwe kloosters en het verkondigen van de leer aan kloosterlingen en volk. Dat hij daar tussendoor toch nog zo vaak tijd vond om in de Sint Walburg te preken (in januari-februari 1463 zelfs 21 preek- dagen achter elkaar in een koude kerk!), toont wel aan dat hij de bevolking van Zutphen iets te zeggen had. En de stadsregering vond zijn woord telkens weer van waarde voor de burgerij, anders had zij niet keer op keer zijn vertering be taald. Wij weten dat Brugman zich geweldig kon opwinden over de ontwijding van hoge kerkelijke feestdagen met marktverkoop, drankmisbruik en goklust. In verschillende steden wist hij te bereiken, dat er verordeningen tegen zulke uit spattingen werden uitgevaardigd. Het is goed voor te stellen, dat hij ook te Zut phen tijdens de jaarlijkse Walburgkermis in augustus 1458 aan de nogal ruw feestvierende stadsbevolking allerlei rampen heeft aangezegd, als zij zich niet prompt zou bekeren. De reputatie van deze rampenvoorspelling is dan van ge neratie tot generatie blijven voortbestaan, minstens binnen het klooster Gali laea zelf. Van tijd tot tijd zullen latere predikers uit dat klooster Brugmans 'profetie' dan weer van stal hebben gehaald tegenover het Zutphense kerkvolk. De stadsrekeningen tonen duidelijk aan, dat de strenge Franciscanen vanaf hun eerste vestiging in juni 1456 tot aan hun verdrijving door de Geuzen in juni 1572 bij de overheid een goede naam hadden. In 1459 heeft de leiding van de Sint Walburgskerk zelfs deze Franciscanen aan de Dominicanen voorgehouden als voorbeeldig en heilig levende kloosterlingen!31 Woord en daad van Brugman moeten daartoe hebben bijgedragen. En hij moet het wel geweest zijn, die ruim op tijd heeft gewaarschuwd, dat Zutphen niet klaar zou zijn voor de strijd en getroffen zou worden door rampen. Jan Brugman en Zutphen: een bijzondere band Het is dan ook wel duidelijk, dat de stad Zutphen en haar bevolking een bijzon dere plaats hebben gehad in Brugmans hart. Niet dat daarnaast een grote sym pathie in patriciërskring voor de observanten in het algemeen zonder uitwer king is gebleven. Van de familie Kreynk weten wij, dat zij in 1455 alles gedaan heeft om de Minderbroeders naar Zutphen te halen. Vermoedelijk na sterke te- 40

Zutphen (vanaf 1982) | 1989 | | pagina 18