De kandelaars zijn gemaakt in de Empire-stijl, een stijl die zich tijdens de regeringsperiode van Napoleon ontwikkelde uit de Lodewijk XVI-stijl. Karak teristiek voor deze classicistische vormgeving zijn de strakke rechtlijnige vor men die afgewisseld worden door ornamenten zoals leeuwen, adelaars en fabel dieren. Na de opheffing van het Koninkrijk Holland en de inlijving bij het na poleontische Keizerrijk wordt in Nederland vanaf 1 maart 1812 de Franse waarborgwet van kracht. De gehalten van goud blijven ongewijzigd, maar die van zilver worden veranderd. Ook de keurtekens worden vervangen door Fran se. In Frankrijk worden verplichte merken gehanteerd: het meesterteken, het gehaltemerk en het teken van de keurkamer. De jaarletter wordt niet gebruikt. Deze wetten op de gehalten, keurtekens en het functioneren van de waarborg en de verplichtingen van de werkmeesters en de kooplieden in goud- en zilver werk blijft tot 26 december 1813 van kracht. Daarna worden bij besluit van ko ning Willem I nieuwe bepalingen uitgevaardigd ter 'verzekering van het regt van Waarborg over de gouden en zilveren merken', waarbij de Franse merken worden vervangen door die van het Koninkrijk der Nederlanden. De zilveren kandelaars staan opgesteld in de vitrine in het zilverkabinet. Door deze belang rijke aanwinst is ook het negentiende-eeuwse zilver goed vertegenwoordigd in het Stedelijk Museum. 2588 A. de Vries Zutphen 1807-1814 Leeuw 2 835 d gehalte 1821 A. de Vries Zutphen nr. 3 1812 1811 tot 1 maart 1812 (of 1 juli 1812) Nederlandse Kroon 20 rrn

Zutphen (vanaf 1982) | 1989 | | pagina 22