Erfenisperikelen Na de dood van Geertruid Key(en) werden op 18 nov. 1653 via de Weeskamer over haar twee zonen uit haar eerste huwelijk; Johan Schimmelpenninck senior en Johan Schimmelpenninck junior, en over de drie dochters uit haar tweede huwelijk: Eva, Johanna Maria en Anna Catharina Uyttenhage, als momberen aangesteld haar neven Thomas Gijsen, voorheen voetbode en bode, en sinds 1636 roededrager van de stad Zutphen, en zijn broer Johan Gijsen, richter te Vorden. Zij waren zonen van Thomas Gijsen de oude, rijdende bode van Zutphen, en Margaretha Schimmelpenninck (die een dochter was van Johan Schimmel penninck Jacobsz. (bastaard) en Margriet Keyen de stamouders van het thans nog bloeiende geslacht der graven en jonkheren Schimmelpenninck, zie De Ned. Leeuw 1984, kol. 254-275. Tussen de jaren 1654 en 1665 handelen verscheidene akten van de Weeska mer, de Kentenissen en de Memorieën en Resolutiën over de bezittingen van wijlen Geertruid Keyen. De momberen klagen over het uitblijven van klaarheid over scheiding en deling der goederen wegens voortdurende absentie van Frede rick Uyttenhage (Weeskamer 21 april 1654). Tot delging en betaling der schul den moet een stuk land, de Keyenmate in Veluwe, verkocht worden (Weeska mer 2 okt. 1657). Eindelijk wordt op 12 dec. 1657 een summiere staat van het erfhuis van Geer truid Keyen, mitsgaders twee magescheiden en akkoorden tussen Uyttenhage en de voor- en nakinderen van Geertruid, aan de Weeskamer overgelegd en geapprobeerd. Voor alles wat hij schuldig is legt hij toe: 3/10de part van het halve erf en goed de Holckenborck in Zieuwent (onder Lichtenvoorde); 3/10de part van een half weiland van het Keyenslach, kerspel Steenderen, buurschap Toldijk (dit wordt in 1669 verkocht t.b.v. het jongste dochtertje Uyttenhage); 3/10de part van de halve kamp land de Clusencamp, gelegen voor de stad Doe- tinchem; 3/10de part van het huis, goed en schuur in de Laerpoort; en tenslotte een som van 600 car. guldens. Op 4 febr. 1659 bedanken Johan Schimmelpenninck junior, en zijn broer Jo han Schimmelpenninck senior, mondig geworden, hun momberen Thomas en Johan Gijsen voor hun goede administratie. Op 29 juli doet Johan Schimmelpenninck hetzelfde als volmachtigde van Eva en Johanna Maria Uytenhage. Op 20 juni 1665 exhibeert postmeester Uyttenhage acte voor Schout en Re geerders van 's-Gravenhage, op 14 maart 1665 gepasseerd, waarbij zijn dochter Anna Catharina, volmachtig gemaakt, haar momberen Thomas en Johan Gij sen bedankt voor hun goede administratie. 18

Zutphen (vanaf 1982) | 1989 | | pagina 20