werd aan de weg via Zutphen de voorkeur gegeven. Aan deze beslissing zal een bedrag van 200 gulden dat burgemeester Van der Capellen te 'bevoegder' plaat se als smeergeld had uitgereikt, niet vreemd zijn geweest (M. en R. Zutphen 9 dec. 1646)! Verder werd besloten voor de tijd van één jaar de Zutphense burger Frede rick Uyttenhage als postmeester op de betrokken postroute aan te stellen. Frederick had voordien aan de Staten-Generaal het aanbod gedaan tegen een vergoeding van 6000 gulden per jaar het overbrengen van de brieven van de Staten-Generaal en van haar gezanten tweemaal per week te verzorgen. Intussen waren de gezanten van de Republiek eindelijk begin januari 1646 naar Münster afgereisd. Als pleister op de wonde ging hun reis via Deventer, terwijl een deel van hun bagage per schip dan wel per as via Amsterdam en Zwolle naar Münster werd vervoerd. Zij arriveerden aldaar 11 januari. De postroute 's-Gravenhage-Münster verliep als volgt: 's-Gravenhage bestelmeester voor de post met een postknecht of postjongen en een paard Alphen (a.d. Rijn) een postknecht of postjongen met een paard Harmeien een postknecht of postjongen met een paard Amersfoort een paard en een jongen Voorthuizen een paard en een knecht Beekbergen een paard en een knecht Zutphen bestelmeester voor de post met een postknecht of postjongen en een paard Lochem De herberg Lebbenbrugge bij Borculo Winterswijk Gescher Stadlohn dan wel Gesscher Coesveld Darup Nottuln Münster Op elke wisselplaats tussen Zutphen en Münster moesten eveneens een paard en een postknecht voorhanden zijn. De onderlinge afstanden tussen de wissel plaatsen waren gemiddeld vier uur. De gehele route tussen 's-Gravenhage en Münster werd in 48 uur afgelegd, voor die tijd een hele prestatie. Uyttenhage vervoerde portvrij de officiële en privé-correspondentie van de Staten-Generaal, de Stadhouder, de Staatsraad, de gezanten en verdere heren van de regering. Hij mocht privé-brieven van andere personen meenemen en daarvoor ten hoogste berekenen de porto die gold voor brieven van Münster naar Amsterdam-Den Haag en omgekeerd. Op 13 januari 1646 zonden de Staten-Generaal een kopie van hun overeen komst met Frederick Uyttenhage aan hun gezanten te Münster, met de op- 14

Zutphen (vanaf 1982) | 1989 | | pagina 16