de oude bronnen nergens opgegeven. Wel noemt de graaf van Nieuwenaar en Meurs in zijn brief drie gevangen bevelhebbers met name: Christoffel van IJs- selstein (maar die was volgens anderen, o.a. Morgan, nog net op tijd ontsnapt), Felix en Broekom (Perome bij Morgan), die opgehangen zouden zijn. Daar naast suggereert hij hoogstens nog enkele tientallen andere 'kapiteins', die zo aan hun einde waren gekomen. Harius legt in zijn treurdicht vooral de nadruk op de plundering en inbeslag neming, o.a. van levensmiddelen, en de daaruit voortvloeiende honger en ziek ten in de winter, die dat jaar al zo vroeg begonnen was. Dezelfde nadruk op de hongersnood vinden we bij De Monte: geen bijna totale uitmoording, maar diefstal van eerste levensbehoeften had op langere termijn veel slachtoffers ge maakt. Bevestiging, maar ook nuancering Wat dus al met al uit deze berichten naar voren komt, klopt wel met datgene wat Gimberg en Scholten uit hun gegevens hadden opgemaakt: Zutphens rampspoed heeft niet in de eerste plaats bestaan uit 'een enorm bloedbad' on der de burgerij, want de honderden slachtoffers zullen vooral burgerwachten zijn geweest, die wegens hun verzet tegen de koning ter dood werden gebracht. Naarden is wel zo goed als uitgemoord, maar Zutphen niet, en dat laatste was dus min of meer in strijd met Alva's bevel aan zijn zoon. De rampspoed heeft grotendeels bestaan uit de plundering en verbeurdverklaring na de verovering, iets waarover Alva naar het lijkt geen instructie aan Don Fadrique had gegeven, maar wat in die tijd tot de vaste traditie behoorde. De echte plundering schijnt maar drie uur geduurd te hebben (dat was ongewoon kort); maar in combinatie met de officiële inbeslagneming daarna moet zij juist daarom veel schade heb ben aangericht, omdat het eigenlijk al winter was. Zou deze grootscheepse diefstal te voorkomen zijn geweest, als in het rondeel voor de Nieuwstadspoort niet zo snel een wijde bres was geschoten? De capitulatie van de stad, waarover men op de IJsselbrug nog onderhandelde, was immers bijna rond. De hier besproken oude bronnen verdienen een nog veel zorgvuldiger bestu dering, en dan publicatie van de resultaten in een zodanig leesbare vorm voor de gemiddelde Zutphense lezer, dat er een eind kan komen aan de overdreven verhalen over het gebeurde in 1572. Een krantenkop als 'Vier eeuwen geleden werd Zutphen uitgemoord' zoals nog in 1972 gebruikt, is nu al niet meer te ver teren. Als dat boekje eenmaal ter tafel ligt, is zo'n kop ook niet meer te ver wachten. Onze tweede gezichtshoek van waaruit de ramp van 1572 kan worden beke ken is: was deze katastrofe, goeddeels veroorzaakt door de bres, te voorkomen geweest, of althans te voorzien en is zij ook voorzien? Hierover gaat ons vol- 9

Zutphen (vanaf 1982) | 1989 | | pagina 11