In de taakomschrijving vinden we aangegeven, dat zij B W voorstellen moesten doen tot verbetering van de algemene gezondheidstoestand in de ge meente en daartoe vooral haar aandacht moest richten op: - de riolen; - luchtverversing in gebouwen; - gezonder maken van de door de mindere klasse bewoonde huizen; - de omstandigheden in de fabrieken; - vervalsing en verontreiniging van levensmiddelen. De notulen van de vergaderingen wekken de indruk, dat de commissie wat aarzelend op gang komt. Men moet uiteraard ook eerst met zichzelf en de mate rie vertrouwd raken. De samenstelling van de commissie is als volgt: - 1 rechtsgeleerde; - 2 geneeskundigen, waarvan één zoveel mogelijk een officier van gezondheid moest zijn, vermoedelijk in verband met de aanwezigheid van een vrij groot garnizoen; - 2 natuur- of scheikundigen; - 2 bouwkundigen. Al gauw vindt men enkele zaken, die de aandacht vragen: - er zijn te weinig pompen in de arme wijken, waardoor de bewoners te ver moeten gaan en te weinig reinheid betrachten. Als dat voorhanden is ge bruikt men onzuiver water, liever dan wat verder te lopen voor zuiver wa ter.12 - er loopt een open riool van het Bornhof, via de tuin van de buren naar de moddergracht. Het riool stinkt en de moddergracht niet minder (het Born hof moet, gezien de bevolkingsdichtheid, een grootvervuiler geweest zijn). - aan de scheikundige is wat anijszaad ter hand gesteld, dat weliswaar ver valst is, maar niet schadelijk voor de gezondheid. In maart 1864 is de commissie zover, dat men een lijst gaat opstellen van de meest ongezonde woningen en dit rapport indient bij B W. De lijst moet nog al uitgebreid zijn geweest, want B W verzoeken om haar te splitsen in wonin gen die nog geschikt te maken zijn en woningen die onbewoonbaar verklaard moeten worden. De werkzaamheden van de commissie nemen toe, want nu wordt ook één van de leden gedagvaard voor het Kantongerecht om te getuigen in een zaak tegen Johannes Bernhardus Rampen, die wordt verdacht van het houden eener mest- makerij bij zijn woning. Op 28-4-1866 komt men in aanwezigheid van burgemeester Coenen bijeen want de cholera is in aantocht. De commissie wordt uitgebreid met veertien per sonen, die wijksgewijs toezicht moeten houden op de reinheid der woningen, 98

Zutphen (vanaf 1982) | 1988 | | pagina 8