cludeerd dat de plannen al vóór 1555 werden gemaakt. Uit een rekening blijkt dat de plaats voor de Librije reeds was uitgepaald. De oorzaken van het uitstel zijn niet precies bekend. Waarschijnlijk heeft het stadsbestuur de zaak tegenge werkt. Slindewater overleed in 1559, zonder dat zijn ideaal was gerealiseerd. Kerkmeester Herman Berner maakte het karwei af. Hij zette de stad onder druk door het geld terug te eisen dat de kerkmeesters hadden uitgeleend aan het stadsbestuur. In 1561 werd een positief antwoord van de magistraat ont vangen. In dat jaar kon met de bouw van de Librije worden begonnen. In 1564 kon de bibliotheek in gebruik worden genomen en in 1565, toen een tweede rij lessenaars tegen de kerkmuur werd geplaatst, verkreeg de Librije ongeveer haar tegenwoordige aanzien. De bibliotheekruimte heeft een lengte van achttien meter en een breedte van acht meter. Afmetingen en inrichting van de Librije zijn min of meer gelijk aan die van de middeleeuwse bibliotheken van de Dominicanen en Franciscanen te Zutphen. Uit aantekeningen blijkt dat Slindewater deze bibliotheken heeft be zocht en opgemeten. De collectie De eerste catalogus van de Librije van Hendrik Cansen, bijgehouden in de ja ren 1566-1570 geeft duidelijk aan dat de doelstellingen van Slindewater door Berner werden gerealiseerd. De catalogus vermeldt twintig handschriften, waarvan er slechts twee in de Librije bewaard zijn gebleven. Verder worden in de catalogus ongeveer 60 incu nabelen (boeken gedrukt vóór 1500) genoemd. Door de ontwikkeling van de boekdrukkunst is waarschijnlijk een aantal handschriften verloren gegaan. De handschriften werden vervangen door gedrukte werken. De oude manuscripten werden vaak versneden om het perkament te kunnen gebruiken als omslagen voor rekeningen en als schutbladen. Door kerkmeester Berner werden voornamelijk theologische werken aange kocht. Werken van de Hervormers werden door hem niet in de bibliotheek op genomen. In de voor Zutphen chaotische periode 1572-1591 is ook aan de Librije scha de toegebracht. Uit de catalogus van Cansen, vergeleken met het huidige be stand, kan worden opgemaakt dat er sinds 1570 vele werken zijn verdwenen. Niet alleen door aankopen werd de Librije verrijkt, ook deden mensen schenkingen. Een unieke collectie Latijnse schoolboeken is grotendeels afkom stig uit de nalatenschap van Derk van Velp (1582). In 1731 kwam de gehele rechtsgeleerde bibliotheek van de gestorven Winoldus Valk aan de Librije. Na de geloofsovergang in 1591 drukten de gereformeerde predikanten, met name Willem Baudartius, hun stempel op de Librije. Waarschijnlijk werden op 107

Zutphen (vanaf 1982) | 1988 | | pagina 17