BERT LOOPER EN ELLEN KWINT Inleiding In het afgelopen jaar is er veel aandacht besteed aan de Librije in onze stad. In februari verscheen bij het Gemeentearchief de inventaris van de collectie we tenschappelijke aantekeningen van Koenraad Oege Meinsma, de man die rond de eeuwwisseling de Librije landelijk en internationaal bekend maakte. In mei verscheen een reprint van Meinsma's studie over de Librije. In de feestbundel voor mevr. dra. M. M. Doornink-Hoogenraad komt de Librije herhaaldelijk aan de orde, o.a. in een artikel over de historische werken als onderdeel van het totale boekenbestand. Men zou kunnen denken dat over de geschiedenis van de Librije weinig nieuws meer gezegd kan worden. Eén belangrijke vraag is echter nog nooit beantwoord: waarom werd de Librije in het begin van de zeventiende eeuw al een 'dode' bibliotheek; waarom is het oorspronkelijke karakter van de Librije - een openbare bibliotheek - niet gehandhaafd? In dit artikel wordt nader ingegaan op dit raadsel. Na een inleiding van Ellen Kwint, die ten doel heeft uw geheugen op te frissen, gaat Bert Looper in op de lotgevallen van de Librije in de eerste helft van de zeventiende eeuw. Ellen Kwint schreef haar stuk als onderdeel van haar VWO-scriptie. De para graaf 'de dood van de Librije' is een bewerking van de lezing die Looper op 8 oktober jl. hield in de St. Walburgskerk tijdens de jaarvergadering van de Stichting Librije. De voorbereidingen en de bouw van de Librije In het jaar 1561 werd met de bouw van de Librije begonnen. Volgens de toen malige kerkmeester Coenraad Slindewater moest er een 'librarie' worden ge bouwd tussen de Raadskapel en het knekelhuisje. Dit gebeurde ook: de huidige Librije sluit met de ene zijde aan aan de nog bestaande Raadskapel; het knekel huisje aan de andere zijde is verdwenen. Rond 1555 had Slindewater al een verhandeling geschreven, waarin hij ze ventien redenen en argumenten noemde voor de bouw van een nieuwe Zut- phense bibliotheek. Het is interessant de argumenten van Slindewater nog eens op een rijtje te zetten. Zij geven een goed beeld van Slindewaters ideeën en ge deeltelijk ook van het leven van de Zutphense bevolking in die tijd. 105 DE DOOD VAN DE LIBRIJE

Zutphen (vanaf 1982) | 1988 | | pagina 15