Drastische veranderingen Om een indruk te krijgen, van wat er zoal onder invloed van bouwaktiviteiten in de negentiende eeuw in Zutphen veranderde vergelijken we twee kaarten: de plattegrond van de verdedigingswerken met ingetekend stratenplan uit het begin van de negentiende eeuw; - de plattegrond, door Van Etteger in 1904 getekend. Het meest opvallend zijn wel de grote veranderingen, die in het noord-westen van de stad plaatsvonden. Hier werd de IJsselbrug gebouwd en ontstond op de verdedigingswallen het spoorwegstation en -emplacement. Met gebruikmaking van de buitenste bolwerken en waterpartijen werden Noorderhaven en Coe- nenspark aangelegd. Aansluitend aan de reeds aanwezige bebouwing van de Nieuwstad zien we het enorme gebouwencomplex van het Oude en Nieuwe Gasthuis. Met de klok rondgaande: in het noorden de Buitensociëteit en het Ziekenhuis; in het oosten de Algemene Begraafplaats en de vuilstortplaats; - in het zuid-oosten de cellulaire gevangenis (latere jeugdgevangenis), Marechaussee-kazerne en bebouwing langs de Emmerikseweg; Verder werden Graaf Ottosingel en Tadamasingel bebouwd en verrees het Gerechtshof. Besluit In de laatste decennia van de vorige eeuw ontstond er een discussie, wie verant woordelijk was voor de woningbouw van de sociaal zwakkere. Hier en daar kwamen wel wat initiatieven van de grond. Na 1850 werden in enkele plaatsen woningbouwverenigingen opgericht. In Zutphen stichtte David Evekink zijn fonds, met als doel de mindere man enig bezit te doen verwerven, waardoor hij minder kwetsbaar zou worden. Ge leidelijk aan begon ook landelijk het inzicht door te breken, dat een goede huis vesting van de volksklasse van belang was voor de gehele natie. - Koning Willem III gaf reeds in 1853 aan het Instituut van Ingenieurs op dracht een rapport samen te stellen, betreffende de eisen waaraan een goede arbeiderswoning zou moeten voldoen; het werd in 1855 gepubliceerd; in 1868 schreef de Maatschappij ter Bevordering der Nijverheid een prijs vraag uit over het punt, hoe de bouw van volkswoningen het best te stimule ren; f - O. O. Engelen schreef in 1870 een proefschrift over arbeiderwoningen; - de Maatschappij tot Nut van het Algemeen stelt in 1894 een commissie in om rapport uit te brengen over het woningvraagstuk. 103

Zutphen (vanaf 1982) | 1988 | | pagina 13