- voorschriften voor ramen en deuropeningen verder aangescherpt; - breedte van de toegang tot woningen, die niet aan de openbare weg liggen moet minstens drie meter worden; - kelders mogen niet meer als woning ingericht worden; - een secreet mag nog steeds voor bewoners van meerdere woningen dienst doen; - het lozen van water op de riolen wordt aan regels gebonden; - scheidsmuren tussen woningen moeten een vastgestelde dikte hebben; - sommige scheidsmuren moeten als brandmuur tot onder het dak opgetrok ken worden; - ook nu weer zijn er speciale artikelen voor de kleine woningen, praktisch gelijk aan die van 1857; - het verbod tot het bewaren van mest in de woning wordt uitgebreid met an dere stoffen, wier uitwaseming voor de gezondheid nadelig is. B W krij gen de bevoegdheid deze stoffen op kosten van de eigenaar te verwijderen; - voor het eerst wordt er ook aandacht aan industrie besteed, in een artikel dat B W de bevoegdheid geeft 'om van die fabricanten, die grondstoffen verwerken, welke eene nadeeligen invloed op de openbare gezondheid heb ben, te vorderen, dat die grondstoffen binnen afgesloten en overdekte plaatsen worden bewaard'. De Algemene Politieverordening van 1884 Op 1-9-1884 wordt een Algemene Politie Verordening afgekondigd, met daarin opgenomen artikelen over het bouwen van huizen. Stadsarchitect sinds 1878 was F. H. van Etteger. Verschillende artikelen zijn gelijk aan die van 1867, an dere zijn nader gespecificeerd of aangevuld. De voornaamste verschillen met de verordening uit 1867 zijn: - het peil is gebracht van 8.75 m op 9.10 m (op advies van Van Etteger en naar aanleiding van de hoge waterstanden van voorgaande jaren); - wat betreft de secreten, is er voor het eerst sprake van het tonnenstelsel; - er worden wat meer technische eisen gesteld: muren moeten van 0.20 m be neden begane grond tot 0.30 m boven begane grond van klinkers opgetrok ken worden, om optrekken van vocht tegen te gaan; - balkdragende muren moeten een bepaalde dikte hebben; - het wordt aan architecten, opzichters, werkbazen en werklieden verboden om enig werk in strijd met de bepalingen te verrichten; - men moet toestaan, dat er vanwege B W een wij kletter en -nummer op de huizen geplaatst wordt. 102

Zutphen (vanaf 1982) | 1988 | | pagina 12