4. De Groote Sociëteit, gevestigd aan de Houtmarkt, gesloten in 1795 op last van de overheid. 5a. De Sociëteit, gevestigd aan de Grote Markt, opgericht in 1763. 5b. De Sociëteit, gevestigd in het 'Zwijnshoofd'. Op grond van vergelijkend onderzoek naar de gemeenschappelijke kenmerken komen de auteurs tot de veronderstelling dat sociëteit no. 1, 3 en mogelijk 5b identiek zijn. De Oude Sociëteit wordt ook Kleine Sociëteit en Sociëteit ge noemd en was gevestigd in het 'Zwijnshoofd'Aan de hand van de in het onder zoeksverslag vermelde gegevens over de panden waarin de sociëteiten gehuis vest waren kan ook ten aanzien van sociëteit no. 2, 4 en 5a meer met zekerheid worden gezegd. Vult men de in het onderzoeksverslag genoemde gegevens aan met een aantal andere gegevens, dan kom ik tot de volgende constatering: De Oude of Kleine Sociëteit Vast staat dat de Oude of Kleine Sociëteit in 1795 gevestigd was in het 'Zwijns hoofd'.5 Dit etablissement bevond zich aan de Groenmarkt. Beziet men de be wonersgeschiedenis van het pand dan blijkt het volgende:6 Op 3 juni 1776 wordt het pand, eigendom van Martinus Gerhardus Solhaest, verkocht aan Nicola Charon, echtgenoot van Aleida de Klerck. Op 2 april 1779 nemen Nicola Charon en Aleida de Klerck een hypotheek op dit pand. Het geldbedrag wordt geleend van de in het 'Zwijnshoofd' gevestigde Sociëteit. Op 16 mei 1787 erft Aleida de Klerck het pand van haar overleden man. Aleida meldt zich in de bronnen weer op 27 juni 1797 wanneer zij tesamen met haar tweede echtgenoot Hendrik Hansen opnieuw een hypotheek op dit pand neemt. Het 'Zwijnshoofd' blijkt in 1812 toegewezen te worden aan Jan Troost bij vonnis van fiscale toewijzing door het tribunaal van eerste instantie. Patri- cus Wijers, landbouwer afkomstig uit Voorst, koopt op 11 april 1816 het pand op zijn beurt van Jan Troost voor 7.400, Uitgaande van de veronderstelling dat de Oude Sociëteit dezelfde is als de Kleine Sociëteit, dan betekent dit dat deze sociëteit tussen 1779 en 1795 was ge vestigd in het 'Zwijnshoofd'. Waar was nu deze sociëteit gevestigd vóór 1779? Vast staat dat in 1763 opgerichte Sociëteit gehuisvest was aan de Grote Markt O Groenmarkt) in het etablissement 'De Kroon'.7 Is het vreemd te veron derstellen dat de Sociëteit gevestigd in 'De Kroon' sedert 1763, ergens rondom 1776, wanneer Nicola Charon en Aleida de Klerck, het 'Zwijnshoofd' aanko pen naar dit pand verhuisd is? In 1779 immers blijken Nicola Charon en zijn echtgenote een lening te hebben afgesloten bij de in hun pand gevestigde Socië teit. Indien deze veronderstelling juist is, dan is De Sociëteit identiek aan de 82

Zutphen (vanaf 1982) | 1988 | | pagina 24