en vier maanden werd opgesloten in de strafgevangenis te Arnhem. Dat gebeur de naar aanleiding van het feit dat veel Zutphenaren een tak van de omgezaag de Wilhelminaboom als herinnering mee naar huis namen. De Duitsers waren van oordeel dat Dijckmeester daartegen maatregelen had behoren te treffen. In mei 1944 werd Dijckmeester gevangen gezet in het Huis van Bewaring in Arnhem. Dit keer naar aanleiding van het feit dat de Duitsers geconstateerd hadden dat de burgemeester na diens afzetting nog contacten onderhield met de gemeente. In het Huis van Bewaring trof Dijckmeester een zoon aan die daar om een andere reden gevangen zat. Het gezelschap werd bevrijd door een knok ploeg waarna de burgemeester onderdook in Arnhem. Helaas, hij had weinig geluk. De Duitsers arresteerden hem opnieuw en sloten hem op in het concen tratiekamp te Vught, waarna hij naar Sachsenhausen (ten noorden van Ora- nienburg nabij Berlijn) werd getransporteerd. Van ontbering, ellende en uit putting is hij daar in oktober 1944 overleden. De echtgenote van de burge meester was intussen uit Zutphen verbannen en heeft na de bevrijding vele ja ren in Warnsveld gewoond. Een van de medegevangenen van Dijckmeester in Sachsenhausen, Edouard de Nève, beschreef een aantal herinneringen aan de Zutphense burgemeester in het boek 'Glorieuzen'. De vermeldingen op pagina 54 in het boekje dat Dijckmeester aanvankelijk in St. Michielsgestel gevangen heeft gezeten, is niet juist en bij deze gerectifi ceerd. Groenmarkt 43-45 - Zutphen Telefoon 05750-13284 80 Een kollektie die met haar kleuren scala en modelering exclusief genoemd mag worden.

Zutphen (vanaf 1982) | 1988 | | pagina 22