Tevens wordt informatie gegeven over de nauwe relatie tussen kerkelijke en burgerlijke grenzen enerzijds en armenzorg anderzijds. In het volgende num mer van dit tijdschrift worden de achtergronden van het 'grensconflict' nader belicht. Er zal dan vooral aandacht worden geschonken aan de sociaal-econo mische positie van de 'Brummense Hoven'. 2. Vijf jaar touwtrekken Op 24 oktober 1857 richten J. Wigman, H. Beker, J. D. Franken en G. J. Be ker, allen naar eigen zeggen 'eigenaren en bewoners van eigendommen, gelegen in de zogenaamde Achterhoven, gemeente Brummen' zich met een verzoek schrift tot koning Willem III. Zij vragen daarin om toevoeging van dat gebied aan de gemeente Zutphen en voeren daarvoor de volgende argumenten aan: - in het sociaal-maatschappelijk verkeer zijn zij sterk op Zutphen georiën teerd; - zij gaan in Zutphen naar de kerk; - de afstand tot Brummen is te groot (twee uur gaans). Verder beweren zij dat hun eigendommen vóór de invoering van het kadaster (1832) tot Zutphen behoorden en dat hun voorouders en vervolgens zijzelf als inwoners van die gemeente gerechtigd waren tot het weiden van vee op de stads weiden. Inwoners van Brummen komen daar volgens de Zutphense 'Verorde ning op de beweiding der weiden de Marsch en Helbergen' niet (meer) voor in aanmerking, terwijl zij daar als landbouwers en veehouders groot belang bij hebben. Vandaar dat zij de volgens hen zeer onregelmatige grensscheiding ge wijzigd willen zien. Het verzoekschrift komt door tussenkomst van Gedeputeerde Staten zowel in Brummen als in Zutphen bij de gemeenteraad op tafel. De raad van Brummen besluit op 12 december tot ondersteuning van het verzoek. Onderkend wordt dat door de feitelijke ligging van De Hoven de maatschappelijke oriëntatie van de bewoners op Zutphen voor de hand ligt. Bovendien zou toevoeging aan Zut phen voor de daar wonende kinderen betekenen dat zij in Zutphen naar school kunnen gaan. Aan Gedeputeerde Staten wordt een schets toegezonden met daarop aangegeven de voorgestelde grenswijziging, met de opmerking dat de raad deze niet zelf wenst, maar dat in het belang van de inwoners van De Hoven daarmee akkoord wordt gegaan, mits het de gehele buurtschap betreft. De Zutphense raad besluit naar aanleiding van het verzoek tot het instellen van een commissie, bestaande uit M.J.van Löben Seis, R.W.Tadama en J. Dam. Zij adviseert met het verzoek tot grenswijziging in te stemmen, met als motivering: 22

Zutphen (vanaf 1982) | 1988 | | pagina 4