ISBN 906011.594.5 DE LIBRYE TE ZUTPHEN door dr. K.Ö. Meinsma rriet een inleiding van drs. B. Looper en drs. A. J.Geurts 64 pagina's prijs f 15 Na een lange periode van verwaarlozing, werd rond de eeuwwisseling weer zorg besteed aan de Librije te Zutphen. Het 16de-eeuwse gebouwtje, leunend tegen de St. Walburgskerk, en het rijke boekenbezit, kregen de aandacht die zij verdienden. De herleving van de belangstelling voor één van Zutphens belangrijkste monumenten is in de eerste plaats te danken aan de activiteiten van dr.Koenraad Oege Meinsma (1865-1929). Al gauw na zijn komst te. Zutphen in 1896, maakte hij studie van gebouw en boekenbestand. In zijn dissertatie, Middeleeuwsche bibliotheken uit 1902 neemt de Librije een belangrijke plaats in. In 1903 verscheen het hoofdstuk over de oude boekerij in een aparte editie. Nu de laatste jaren de belangstelling voor het oude boek is toegenomen, is ook Meinsma's studie over de Librije weer in de belangstelling gekomen. Deze reprint van De Librye der St. Walburgskerk te Zutphen maakt het werk weer vQor velen bereikbaar. De tekst van Meinsma wordt voorafgegaan door een inleiding van drs. B. Looper over K. O. Meinsma en een overzicht van drs. A. J.Geurts van de ontwikkelingen in het Librije-onderzoek sinds Meinsma's publikatie. ISBN 906011.590.2 GESCHIEDENIS IN ZUTPHEN Over geschiedschrijving, geschiedbeoefening en historisch besef onder redactie van drs. B. Looper en J. C. Riemens 144 pagina's, geïllustreerd prijs 7 32,— intekenprijs tot 7 juni 1988 f 25,— In deze bundel, uitgegeven ter gelegenheid van de tachtigste verjaardag van de oud-gemeente archivaris en -museumdirectrice van Zutphen, dra.M.M.Doornink-Hoogenraad,'wordt door een veertiental terzake kundige auteurs vanuit verschillende invalshoeken het historisch bedrijf in de IJsseistad belicht. Ruime aandacht wordt geschonken aan de Zutphense geschiedschrijvers: L. A. J. W. Sloet, J. Lomeijer, R. W. Tadama, J. Gimberg, L. Lenting en K. O. Meinsma. Verder komen aan de orde de historische werken in de Librije, de historische belangstelling in de 18de eeuw (be schreven aan de hand van het particuliere boekenbezit), de Zutphense geleerde genootschappen in de 18de en 19de eeuw, de relatie tussen politieke overtuigingen en visies op het verleden en ten slotte de wijze waarop het historisch besef in deze eeuw gestalte heeft gekregen in het beleid ten aanzien van musea en monumenten. In de uitgave is ook een lijst opgenomen van werken van dra. M.M.Doornink-Hoogenraad. Boeken van De Walburg Pers zijn verkrijgbaar in de boekhandel of rechtstreeks bij de uitgeverij postbus 222, 7200 AE Zutphen, telefoon 05750-10522, postbank 2069668. y V^4 i ^^41.fc i t C' WALBURG

Zutphen (vanaf 1982) | 1988 | | pagina 44