zoon van Jean Rading Henna en Gerritje Spikkers. Hij was soldaat bij de 2e Compagnie van het 12e Batallion Veteranen en lag in garnizoen te Cherbourg. Hij overleed op 1 februari 1812 in het marine-hospitaal te Cherbourg. HermanusRubes (of Rubens), geb. Zutphen 16 april 1788, zoon van Barnardus Rubes en Aleida Anna Gijsberts. Hij bevond zich als fuselier van het 126e Regi ment Infanterie van Linie aan boord van het schip 'Amsterdam' toen hij ziek werd. Op 9 mei 1812 werd hij in het ziekenhuis te Enkhuizen opgenomen. Daar is hij op 24 juli 1812 overleden. Frederic Scholtengedoopt te Zutphen 24 oktober 1790, zoon van Roelof Scholten en Maria Havesman, huzaar bij het 12e Regiment 8e Compagnie. Op 31 december 1811 werd hij opgenomen in het militair hospitaal te Arras (Noord-Frankrijk). Tengevolge van hevige koorts overleed hij daar op 3 febru ari 1812. Herman Ziellermangeb. Zutphen, 24 jaar, fuselier bij het 123e Regiment Infanterie van Linie 2e Compagnie 5e Batallion. Op 19 november 1811 werd hij opgenomen in het militair hospitaal te St. Omer en daar stierf hij op 21 de cember 1811 (zie illustratie). Deserteurs Behalve de bovengenoemde Zutphenaren van wie bekend is, dat zij dienden in het grote leger van Napoleon is nóg een aantal namen bekend. Zo nu en dan ontving de 'Maire' van Zutphen een brief, waarin melding werd gemaakt van één of meer deserteurs. Niet altijd bleek er van desertie sprake te zijn, want de 'deserteur' Gerrit Gerritse, die op 31 augustus 1812 nog gezocht werd, was al op 29 juli 1811 in het militair hospitaal te Middelburg overleden! Om er geen al te saai geheel van te maken noem ik een paar namen van Zutphense deser teurs, waarvan de signalementen en enkele bijzonderheden bekend zijn. Aller eerst is er de brief van 29 juni 1811. In dit schrijven is sprake van drie personen, te weten: Hermanus Riethorst, Aalbert Scherp en Albert Herps. Na onderzoek bleek het om twee personen te gaan. De ene was Hermanus Riethorstzoon van Gerrit Riethorst en Hendrika Lammers, 43 jaar oud, enige tijd tevoren gesignaleerd in Voorstonden. Hij be vond zich daar bij zijn 'moei' en was gekleed in boerenkleren. Hermanus was echter alweer vertrokken. Aalbert Scherp en Albert Herps waren twee namen voor één en dezelfde per soon. Regelmatig veranderde hij van naam en zijn verblijfplaats was onbe kend. Kort tevoren had zijn moeder, Wilhelmina Werseling, een brief van hem 56

Zutphen (vanaf 1982) | 1988 | | pagina 38