Jan van den Boschkanonnier le klas bij de 7e Compagnie 4e Regiment Artillerie, liet het niet zover komen. In de nacht van 14 op 15 juli 1812 ging hij er, voorzien van een paard en van wapens, vandoor. Onmiddellijk werd zijn signalement verspreid, dat als volgt luidde: lengte 1 meter 800 mm, hoog voor hoofd, blauwe ogen, grote neus en mond, ronde kin, lang iets gekleurd gezicht. Hij was op 13 januari 1784 te Zutphen geboren als zoon van Anton van den Bosch en Maria Brink. Hij was schoenmaker van beroep. Of hij gevonden is vermeldt de historie niet. Onderduiken zit de Nederlander in het bloed De inlijving bij Frankrijk Ondanks verzet van koning Lodewijk Napoleon werd het Koninkrijk Holland in 1810 bij Frankrijk ingelijfd. Niet alleen ons land, ook ons leger zou een deel van het Franse gaan vormen. Het 2e tot en met het 5e Regiment Infanterie wer den het 123e tot en met het 126e Regiment Infanterie van Linie. Bij deze regi menten werden Zutphense jongens ingedeeld. Het belangrijkste wapenfeit uit die jaren was de tocht naar Rusland. Er werd een leger van 420.000 manschappen op de been gebracht, waarvan 15.000 Hol landers waren. Tijdens deze tocht door het immense Rusland in de zomer van het jaar 1812 werd een ware slachting door de Russische legers aangericht. Het 123e Regiment werd vrijwel geheel vernietigd. Het 124e Regiment hielp bij de overtocht van de Berezina; slechts 18 man bleef in leven. Het 125e Regiment werd geheel vernietigd of in gevangenschap gevoerd en van het 126e Regiment gingen de 140 overlevenden in gevangenschap. Van dit alles was in ons land in die tijd nog niets bekend. Op 16 september 1812 bereikte de burgemeester van Zutphen de volgende brief. Aan de Burgemeester van Zutphen. Ik heb de eer U in te lichten over het feit, dat het Depot van het 125e Regi ment van Linie zich bevindt te Amiens, het 11e Regiment Huzaren te Arras, het 33e Regiment van Linie te Mayenne, het 9e Regiment Artillerie te voet te Antwerpen, de voormalige jagers, nu het 33e Regiment Lichte te Givet; van het 8e Regiment uit Holland is het mij niet mogelijk U recht streekse inlichtingen te geven, omdat ze zijn ingelijfd in een deel van het 126e Regiment van Linie. Dus het Depot is in Givet en van de rest is een expeditie-batallion gevormd en is lange tijd te Brest geweest. Misschien is het corps er nog. Het stond onder commando van Kapitein Van Wijnber gen. (vertaald uit het Frans, S.L.) 54

Zutphen (vanaf 1982) | 1988 | | pagina 36