heidsgevoel het gelaat'.3 De kerk had in de verlichte burger een bondgenoot tegen de kermis ge vonden. In 1876 besloot de raad van Zutphen de kermis af te schaffen. Welke beweeg redenen speelden daarbij een rol? Wordingsgeschiedenis en attracties op de kermis Tot in de eerste helft van de negentiende eeuw werden er in Zutphen twee ker missen per jaar gevierd. De kermis in mei viel samen met de Meimarkt en de augustuskermis had de wijdingsdag van de Sint Walburgskerk als oorsprong. Die dag werd ook wel 'Onze aflaet' of 'Kermysdagh' genoemd en viel tussen 15 augustus en 8 september. In 1856 werd deze laatste kermis afgeschaft. De kermis werd gehouden op de Boompjeswal aan de rand van de stad en in het centrum op de Zaad- en Houtmarkt. Dit wordt onder andere duidelijk uit de advertenties die de kermislui plaatsten om hun attracties aan te prijzen. Ene W. Potma uit Sneek bijvoorbeeld, maakte aan 'zijne geëerde begunstigers be kend, dat hij gedurende de kermis met zijne kraam staat, tegenover het huis van de wel.ed. heer Mispelblom'.4 Het vermaak op de kermis bestond uit carrousels, schietspelen en kijkwerk. Zo bericht ene Crombach in de Zutphensche Courant dat 'gedurende de Mei markt een grote tentoonstelling wordt opgezet, bevattende de slag van Water loo, Californië, gezigt van Monclowa in Texas, het nieuw gebouwde Hamburg en de nijverheidstentoonstelling te Londen'.5 Ook kon men diverse rariteiten op de kermis aantreffen. Russische kinderen, de onbrandbare man en de twee eskimo's Zumka en Stinee bijvoorbeeld, werden met veel vertoon in de krant aangekondigd. In de jaren 1862-1876 breidde de kermis zich uit.6 Deze uitbreiding verliep niet erg gelijkmatig. In 1872 bijvoorbeeld waren er slechts 35 kermislui aan wezig, in 1870 en 1875 respectievelijk 53 en 52. In 1868 stelt de raad een reglement op voor 'Heffing van regten van het ge bruik van stadsstraten en pleinen gedurende de kermis'. Hierin was bepaald dat voor elke in beslag genomen vierkante meter vijf cent betaald moest worden. Een belangrijke bron van inkomsten is de kermis voor de gemeente nooit ge weest. Zij maakte op zijn hoogst 1,8% uit van het totaal dat de gemeente aan 'regten' ontving. Kermisperikelen In februari 1848 achtte de burgemeester van Zutphen de tijd gekomen om de voorjaarskermis af te schaffen. Volgens hem was het aantal kramen op de ker- 46

Zutphen (vanaf 1982) | 1988 | | pagina 28