L. JEURISSEN In 1986 werden met financiële steun van de Vereniging van Vrienden van de Stedelijke Musea twaalf aquarellen uit 1913 aangekocht van A. Renssen, oud tekenleraar aan de Ambachtsschool in Zutphen. Onderwerp van deze aquarel len is: de grote historische optocht uit 1913. Van 12 februari tot en met 13 maart 1988 werd hieraan een tentoonstelling gewijd in het Stedelijk Museum. In 1913 was het honderd jaar geleden dat Nederland - en dus ook Zut phen - bevrijd werd van de Franse overheersing door Pruisische troepen en Russische kozakken. In 1813 werd immers de uit Engeland teruggekeerde prins Willem VI, zoon van stadhouder Willem V, uitgeroepen tot soeverein vorst. Namens de Zutphense burgerij ging ook de toenmalige burgemeester van Zut phen, Willem Reinier op ten Noort, naar Den Haag om het vertrouwen van zijn stad in de prins mee te delen. Jaren van overheersing en onderdrukking waren voorbij. De Bataafse Repu bliek werd in 1815 uitgeroepen tot het Koninkrijk der Nederlanden, onder koning Willem I. De banden met het Huis van Oranje waren weer stevig aange haald. In een proclamatie, uitgevaardigd in november 1813, werd de stemming op dat moment als volgt verwoord: 'Oranje Boven! Holland is vrij. De Bond genoten trekken op Utrecht. De Engelschen worden geroepen. De Franschen vluchten aan alle kanten. De zee is open. De koophandel herleeft. Alle partij schap heeft opgehouden. Al het geledene is vergeten en vergeven. Alle de aan zienlijken komen in de Regeering. De Regeering roept den Prins uit tot Hooge Overheid. Wij voegen ons bij de Bondgenooten en dwingen den vijand tot vrede. Het volk krijgt een vroolijken dag op gemeene kosten, zonder plunde ring noch mishandeling. Elk dankt God. De oude tijden komen wederom. Oranje Boven'.1 De Zutphense onafhankelijkheidsfeesten in 1913 In heel Nederland werd deze heuglijke gebeurtenis in 1913 herdacht. In Zut phen werd - in het kader van de viering van de onafhankelijkheidsfeesten - een aantal comités en subcomités opgericht. De organisatie van de feestweek (van 30 juni tot en met 5 juli 1913) was in handen van de Vereniging 'Zutphen Vooruit'. Op 14 juni 1913 deed men het verzoek tot het houden van optochten van 1 tot en met 4 juli en tot het afsteken van vuurwerk op 5 juli. Op 16 juni werd gevraagde vergunning verleend.2 Het bestuur van Zutphen Vooruit vorm de de zogenaamde regelingscommissie onder voorzitterschap van D.J.Bos- 39 EEN HISTORISCHE OPTOCHT IN ZUTPHEN

Zutphen (vanaf 1982) | 1988 | | pagina 21