J. KREIJENBROEK Aan het hek rond de Wilhelminaboom is een bord bevestigd met de volgende tekst: WILHELMINABOOM GEPLANT 18 6/9 98 VERNIELD 17/12 1940 HERPLANT 5/5 1945 7/3 1977 Wat is er over deze boom te vinden in de archieven? Beter gezegd: wat is er be kend over deze bomen? In de raadsvergadering van 7 maart 18981 deelt burgemeester C. Storm Buy- sing mee dat er een brief ontvangen is van J.H. Bakker, eigenaar van bloe misterij en rozenkwekerij Kweeklust, waarin deze ondermeer schrijft: 'De on dergetekenden bieden de Gemeente Zutphen aan: een Wilhelminaboom om de zelve op den dag des kronings op een door U bestemde plaats als herinnering te planten'. In augustus stelt het college van burgemeester en wethouders de raad voor de boom, die door de raad geaccepteerd is, te planten in het plant soen voor het station. Raadslid Kemperman ziet de boom liever op 's-Graven- hof staan. Zijn voorstel wordt gesteund door de meerderheid van de raad. Op dinsdag 6 september 1898 staat het muziekkorps van de Stedelijke Schut terij opgesteld voor het gerechtsgebouw. Daarachter, op een lange wagen, een linde versierd met goudsbloemen. In optocht gaat het via Boompjeswal, Beu kerstraat, Sprongstraat, Markt en Waterstraat naar 's-Gravenhof. De boom zal worden geplant binnen een sierlijk smeedijzeren hek, versierd met bloemen. Er is veel publiek aanwezig. De burgemeester is er uiteraard ook, evenals de voltallige gemeenteraad. Na een inleidend woord neemt de burgemeester de versierde schop ter hand en gooit, gevolgd door de wethouders, een schep grond over de wortels van de linde. In zijn toespraak dankt de burgemeester de heer Bakker voor zijn aanbod. De boom zal, aldus de burgemeester, zijn wortels uitbreiden in de grond. 'Moge hij dat op gelijke wijze doen als de liefde tot Oranje is geworteld in de harten van het volk. En wanneer deze linde zich ten volle zal ontwikkeld hebben en zijn lover op deze plaats verkwikkende scha duw zal geven, dan zal het volk nog dankbaar denken aan de geëerbiedigde vorstin wier troonsbestijging wij heden vieren, en aan de moeder die haar zoo voortreffelijk voorbereidde op hare taak'.2 In de raadsvergadering van maart 1923 wordt opnieuw over de Wilhelminaboom gepraat. De burgemeester 5 DE WILHELMINABOMEN OP 'S-GR A VENHOF

Zutphen (vanaf 1982) | 1988 | | pagina 7