ze konden doen onder dekkingsvuur dat afgegeven werd door het mortierpelo ton van kapitein Harvey. De hele lange nacht bleef de vijand doorvuren en het geratel van machinegeweervuur hield de patrouilles waakzaam, maar bij het aanbreken van de dag merkten we op dat het rustiger werd en we kregen de in druk dat sommige Duitsers al het veld ruimden. Toen de 'A' en de 'C' compag nieën onder leiding van de majoors Murray en Oulton die morgen de stad bin nentrokken, vonden zij vele overhaast verlaten sluipschutters- en machinege weernesten, maar een paar groepen fanatiekelingen waren nog aanwezig. Lui tenant Finley sneuvelde. Luitenant Fewer geraakte in een hevig vuurgevecht en werd met zijn peloton buiten gevecht gesteld, maar al gauw kwam de door braak. Majoor Oulton ging in de aanval en verpletterde het laatste machinege weernest. Luitenant McKenna maakte de eerste krijgsgevangenen en spoedig kwamen verstrooide groepjes verwilderd kijkende Nazi's, belachelijk door hun fanatisme, met hun handen omhoog zich overgeven. De slag om Zutphen was voorbij. De volgende morgen droeg ik voor de manschappen de mis op in de restanten van een school in Zutphen. Ik gaf ze de algehele absolutie en toen de mannen ter Heilige Communie kwamen, kon ik in elk oorlogsmoe gezicht mijn eigen diepe hoop lezen, de hoop dat het einde nabij was. De foto toont Canadese militairen, die bezig zijn de gracht van de lunetten van Coehoorn over te trekken. Ter plaatse bevindt zich thans de Canadezenbrug. Waar die naam vandaan komt, is duidelijk. Op deze plek trokken de Geallieer den Zutphen binnen (Zie: Zutphen in oude ansichten I, nr. 141). Voorts kun nen we op de foto duidelijk de door de Duitsers opgerichte wegversperringen onderscheiden. - up-to-date bibliografische kennis, ook van Engelse en Duitse titels - regelmatig lijstjes met speciale onderwerpen 's maandags gesloten Boekhandel De Leur en Van Pel bv Nieuwstad 40, 7201 NR Zutphen. Telefoon 05750-18642 4 De Leur en Van Pel

Zutphen (vanaf 1982) | 1988 | | pagina 6