sterkende conserva en een drank met verzachtende middelen. Wij geven een teksteditie van de twee recepten in Bijlage II. Het tweede is een receptenboek uit 1613 dat zich in het Oud-Rechterlijk archief bevind.34 Het manuscript is van de hand van Kristina Poppinck en is niet in Zutphen, maar in Keulen vervaar digd. Op het titelblad staat het volgende: REMEDJEN und Diversse Medicamenten meest geapproberdt und auss einen geschriebenen Buech bei mir versammle samb noch vile bewerthe Stucken und selbss erfahren Experimenten PM Kristina Poppinck honneur passé richesse Faict En Coloigne Anno 1613 Het manuscript is een deel klein in folio van 183 beschreven ff., waarna een alfabetisch register volgt. De ff. 134-157 zijn uitgesneden. Na diverse recepten in het Duits en het Latijn komt er op f. 126r een afdeling Miscellanea voor. In het handschrift zijn er ook latere toevoegingen aangebracht. Wij noteerden uit treksels uit een werk van P. Brillmecher en pestrecepten van graaf Georg von Westerborg. Bijlage I Aanstelling van apotheker Wilhelm die Heze als stadsapotheker te Zutphen in 1521(Zutphen, Ge meentearchief, Oud-Archief van de Gemeente Zutphen, inv. nr. 833). Opten manendach post festum Trinitatis anno etc. xxi hebben Borgermeister, Scepenen ind Rait der Stat Zutphen, mit meister Wilhelm die Heze, apotecarius, guetlick verdragen ind averkomen ind hebben denselven m. Wilhelm hier bynnen onse stat voer eynen apoteker eyn jair of twe te ver- suecken angenomen in desen gefouge."Inden yrsten, dat dieselve m. Wilhem dat corpus van deser older apteken die he hyr van den hochgelerde m. Jan van Luchteren, doctor medicus, gekoft heft in all mit gueden materialien restaurieren ind renovieren sail. Alsoe dat die bij anderen doctoeren ind aptekeren probiert wesende, oprecht sijn sail. Ind. m. Wilhem vurs. sail allen in, ind uithem- schen die sulx an hem versuecken, guet gerack doen, om sijn geboirlick loen ind precium willich wesen. Des soe sail hem die stat in behulp komen ind doen inden yersten, borger maecken sonder gelt, dairtoe sail he hyr sitten ind wonen jairlix dienst ind schatfrij vander stat wegen. Oick en sal hyr nymant anders apteken to halden dan he alleyn, toegelaten werden, vort sail he jairlix hebben 2 koeweiden ind eyn stuck gehoufz dat men hem wijzen sail ind dairtoe salmen hem jairlix geven x berchsche gulden, dat teser tijt ponden sijn, tot behulp sijnre huijshueren. Ind dit sonder all arge- list. Ind des in orkonde der wairheyt, so hebben wij onse stat secreet segell hironder gedruct, die et anno quibus supra. 102

Zutphen (vanaf 1982) | 1987 | | pagina 8