Een ander belangwekkend document uit het Oud-Archief is een minuut van de benoeming van meester Wilhelm die Heze tot stadsapotheker te Zutphen in 1521 (Zie Bijlage I). Het stuk is gedateerd opten manendach post Trinitatis an no xxi (27 mei 1521) en is in een oorkonde-vorm neergeschreven.31 De tekst ver meldt dat het stadszegel aan het dokument is gehecht. Bij deze overeenkomst tussen burgemeester, schepenen en raad van de stad wordt het volgende neerge legd: 1. Wilhelm die Heze wordt voor een jaar of twee op proef als stadsapotheker aangenomen. 2. Hij zal de oude apotheek die hij kocht van meester Jan van Luchteren, doc tor in de medicijnen uit Zutphen, in orde brengen. 3. Bij inspectie door de doktors en andere apothekers zal hij oprecht zijn. 4. Hij zal zijn werk goed doen. 5. Hij wordt zonder kosten ingschreven als burger van de stad en zijn huishuur zal hem uitbetaald worden. Verder is hij vrij van dienst en schattingen. 6. Niemand anders zal toegelaten worden apotheek te houden in Zutphen. 7. Jaarlijks krijgt hij twee korwenden ind eyn stuck gehoufz dat men hem zal aanwijzen en tien gulden voor zijn huishuur. Met deze overeenkomst kan het door D. A. Wittop Koning gepubliceerde over zicht van overeenkomsten tussen de stedelijke overheid en een (stads)apotheker aangevuld worden. Volgens Wittop Koning zou de Zutphense overeenkomst uit 1595 tot de Akense of kleine keizerlijke familie van keuren op de uitoefe ning van de farmacie behoren.32 Een recent bestand uit het Zutphense Gemeentearchief is het Archief van de apotheek van G. L. Tjeenk Willinklater H. W.A. Behrens, Houtmarkt 73 te Zutphen, een aanwinst uit 1974. De getypte inventaris is onderverdeeld in drie afdelingen. Deel I betreft de apotheek van de eerste apotheker met diverse stuk ken, een receptenboek uit 1856-1859 en een ander uit 1886, een prijslijst uit 1881. Vervolgens 13 persoonlijke stukken (brieven en akten). Deel II bevat stukken betreffende de apotheek Behrens en persoonlijke documenten van Herman Willem Arie Behrens 1880), o.a. gedichten, en van Charles Glaude Behrens 1907). Interessant zijn drie 19e eeuwse catalogi van de simplicia-kast van de apotheek. Deel III bevat Varia. Als vertegenwoordigers van de volksgeneeskunde worden hier tot slot twee handschriften vermeld. Het eerste is in feite een losstaand bifolium (papier, 210 x 165 mm) met drie beschreven bladzijden. Het watermerk vertoont een kroon en bovenstaand kruis. Het gelijkt op nr. 5024 van Briquet, maar dan zonder cirkels in de kroonrand en met 5 kroonspitsen.33 De datering van de va rianten ligt circa 1550. Paleografisch lijkt het ons uit ca. 1550 te dateren en naar de taal uit Zutphen of omstreken te stammen. Het bevat twee recepten: een ver- 101

Zutphen (vanaf 1982) | 1987 | | pagina 7