C. E. M. REINDERS Deze zomer werd door een amateur-archeoloog uit Voorst, de heer P. van Dijk, een vijftiende eeuws pelgrimsinsigne uit Aken gevonden bij het Hagepoortplein in Zutphen. Het Stedelijk Museum Zutphen heeft dit insigne in bruikleen ge kregen en vanaf 1 december 1987 is dit voorwerp in het museum te zien. In de provincie Zeeland zijn de afgelopen tien jaar meer dan 500 pelgrimstekens gevonden, maar dit is de eerste vondst in Oost-Nederland. Pelgrimsinsignes werden meegebracht van bedevaartstochten die in de Mid deleeuwen in heel Europa werden ondernomen. Het doel van deze tochten was in eerste instantie persoonlijke devotie en boetedoening. Naast deze invloed op de religie en het geestelijk leven liet de bedevaart ook sporen na op het terrein van de handel en het ambachtswezen. Op de langere routes ontstond er een infra-structuur voor hulpbehoevende pelgrims zoals kerken, herbergen, toe vluchtsoorden e.d. Vrome burgers, kloosterlingen, maar ook avonturiers, die 'en passant' een kerkelijke legitimering konden krijgen maakten bedevaart tochten. Het chistendom kende van oudsher drie belangrijke bedevaartsbestemmin gen: het Heilige Land, Rome en Santiago de Compostela. Naast deze grote be devaartplaatsen ontstonden er kleinere, dichter bij huis gelegen centra. In het Rijn-Maas-gebied vinden we een aantal van deze bestemmingen: Aken, Keu len, Trier en Maastricht. De pelgrimstekens en andere bedevaart-devotionalia, die door de reiziger ge kocht konden worden, verschilden per plaats. De vorm, herkomst, vindplaats en datering geven belangrijke aanwijzingen over de geografische spreiding van deze cultus. Het grootste deel van de Middeleeuwse tekens is gemaakt van me taal. In de twaalfde eeuw gaat het om kleine gesloten, vlakke gietsels, maar vanaf de veertiende eeuw wordt de vorm steeds meer opengewerkt. De afbeel dingen op de insignes zijn veelal plaatsgebonden. Het aantal deelnemers aan pelgrimstochten doet denken aan ware volksver plaatsingen. In 1392 werden bijvoorbeel in het toen amper 10.000 inwoners tel lende München op één dag 40.000 pelgrims geregistreerd. De pelgrims wilden van hun bedevaart een tastbaar aandenken meenemen naar huis en zo ontstond de handel in insignes en andere devotionalia. De bede vaarttekens waren een uitgesproken massa-produkt. Met het oog op de lage prijs en een eenvoudige produktiemethode werden ze gegoten in een lood- tinlegering, omdat dit materiaal een laag smeltpunt heeft. Voor het gieten van 109 EEN VIJFTIENDE EEUWS PELGRIMSINSIGNE IN ZUTPHEN

Zutphen (vanaf 1982) | 1987 | | pagina 15