Bijlage II Twee recepten uit ca. 1550 (Zutphen, Gemeentearchief, Fragmentenverzameling 3-1). (Recept I) Tot versterkinge des hartens ende des hoefdes mach gebruicken dit naervolgende. item nemdt conservue35 van rosmarijns bloemen36 item conservue van roesen37 item conservue van betonie38 item conservue van bernargien39 bloemen van elcks een loeth40 item musschaeten41 item musschaeten nagelen item musschaeten bloemen van elcks een firdel42 loets cleyn gestoeten item walruekende irios43 tem cubeben44 van elcks een halff firdel loets cleyn gestoten item safferaen45 soe swaer als eyn gaersten46 koeren cleyn gestoten. Mengent dese onder den anderen mit siroep van roessmarins47 bloemen ende siroep van Yssoep48, van elcks soe foei dat die voerschreven conservuen ende cruyden wael bedeck off fucht sijn, doet daer naer, daer in vijff off ses droppelen oly van anis49 saet (soe veer u.l. den bekoemmen kan) menget wal onder en anderen: seeft u.l. hier van vake doer den dach ende inden nacht soe foei als men op een oert van een mess twee mael off driemail fatten kan offt wat mer. Die nicken50 ende dunnege51 mach u.l. wal stricken off smeren midt lavendelen52 water off oly van lavendelen gedistellert off mit damberen53 off wachholder54 oly. (Recept II) Tegen swaericheyt ende pinnen in hoeft, mit op dracht nae dat hoefft ende nae den hals benautheyt in de borst, mit benautheit des adems ende genegenheit tot hoest, benautheyt van den hert kolck, evels an den affel, pine in die rugge, lenden ende siden sunderlinge in luchter55 seyde ende beneden int lieff swaeckheyt, muyheit ende onlusticheyt des lievers, sunderlinge des benedensten lidematen, der benen, der magen, lever, longe ende milte, ock blanck water, ock tot genegenheit tot roeringe des verstans ende der tongen, ook tegen catarh offte floet des humoeren, dat sijn die cruyde: item gedrochde alans56 wortelen, ander halff loet item walruekende irios wortelen een loet item ronde hol57 wortelen een halff loet item edele maioraan58 ende smals betonie59 item carde benedict60, gedrochden yssoep, van elcks een handt fol anis saet, fennekel saet61, van elcks een loeth item rosmarijn een handt vol, resinen62 sunder steenen item handt fol lackerisse63 geschavet, doer sueden en groff gestoeten een loeth item cubeben een firdel loeth, siedet dess (die wortelen doer sueden ende groff gestoeten) (die crui- den dorsueden, die saeden ende cubeben groff gestoeten) in een mengelen rijnsche wijn64 ende en mengelen schoen loepens water, tot dat die helffte bij nae ver soeden is, dan settet vant fuer, wall toegedeckt, als die dranck kalt is, claert den aff, doet indt affgeclaerde nadt drie off vier loet witten canarus sucker65, vander besten kneel66 gestoeten, een verendel loet, galigaen67 cleen gestoeten, laet een halff verendel loeth elven musschaten naegelen cleen gestoeten, laet eens wech of sieden, seeft daer van een wijn gelass ful warm gemaekt smorgens nuchteren ende savents een stund over den eten gedroncken. 104

Zutphen (vanaf 1982) | 1987 | | pagina 10