Scholieren schrijven DOOR INGRID MEIJERINK Inleiding Als onderdeel van mijn schoolonderzoek geschiedenis V.W.O. moest ik een scriptie schrijven. Dit artikel is een bewerking van de scriptie. Ik heb me vooral bezig gehouden met de vraag welke sociale ontwikkelingen het Zutphense sportleven rond de eeuwwisseling laat zien. Was het een puur 'aristocratische' bezigheid, of deden Zutphenaren uit alle milieus aan sport? Ik heb dit onderzocht aan de hand van het verloop van de beroepen die de be stuursleden van de verenigingen in die jaren uitoefenden. Ook heb ik gelet op de soorten sport die beoefend werden. Toen ik met mijn onderzoek begon was er bijna niets bekend over de begin periode van de georganiseerde sport in Zutphen. Om een goed overzicht te krij gen heb ik een lijst van sportverenigingen aangelegd (zie bijlage). Het gedetail leerde overzicht ligt ter inzage in het Zutphense gemeentearchief. Sociale ontwikkelingen Vóór de eeuwwisseling worden er voornamelijk scherpschutters- en schietvere nigingen opgericht. In eerste instantie zijn het alleen mensen uit de gegoede burgerij die in de besturen zitten. Zij oefenen beroepen uit als opper- jachtmeester van de koning, (kandidaat)notaris, kassier, rechter, luitenant, procureur, wethouder, wijn- en houthandelaar. Rond 1886-1887 komen er ook schietverenigingen waar middenstanders in het bestuur zitten. Bij oprichting van de 'Flobert-schietvereeniging Oranje' zijn het een schilder en twee schoorsteenvegers die het dagelijks bestuur vormen. Bij 'Gelria' is in 1887 een tuinman lid van het bestuur. Maar pas in 1893 is het een kruidenier die bij deze vereniging als eerste middenstander een verant woordelijke functie krijgt, nl. secretaris. Net als bij 'Oranje' zie je bij de 'Kadervereeniging d.d. Schutterij' en bij 'Schietvereeniging Koningin Wilhelmina', dat middenstanders hun eigen ver eniging gaan oprichten. Van de bestuursleden van deze verenigingen zijn beroe pen bekend als: kleermaker, schoorsteenveger, onderwijzer, smid, amanuensis van de Hogere Burger School, ambtenaar en spekslager. Toch komen er bij 'Koningin Wilhelmina' na een paar jaar ook wel gegoede burgers in het be stuur. Het blijven burgers met goede tot zeer goede beroepen die lid zijn van de 83 SPORTIEF ZUTPHEN ROND DE EEUWWISSELING

Zutphen (vanaf 1982) | 1987 | | pagina 21