De westrijd wordt weer een jaarlijks terugkerende happening. De wedstrijd van 1951 is een heel bijzondere geworden. Reeds bij het vertrek van de 223 deel nemers was er een stevige regenbui. Tijdens de boottocht klaarde het weer op. Maar bij de start barstte een hele zware bui los. Het leek net of er een ondoorzichtig watergordijn hing. De jury vond het niet verantwoord de tocht door te laten gaan, omdat de veiligheid van de deelne mers in gevaar zou komen als zo'n bui tijdens de tocht zou losbreken. Op eigen risico gaan vijf zwemsters en negen zwemmers toch van start. Met veel moeite slagen de organisatoren er in een andere datum te vinden. Begin september wordt het opnieuw geprobeerd maar wel met veel minder deelnemers, slechts 120. Hoewel de weersomstandigheden aanvankelijk niet zo goed lijken schijnt de zon bij de start en blijft het de gehele wedstrijd droog. In november 1954 besluit de raad de garantie van 200,om te zetten in een vaste subsidie van 100, Uit het voorstel blijkt dat van de garantie bijna geen gebruik is gemaakt. Meestal slaagde men erin met behulp van particulieren en firma's de rekening bijna of geheel sluitend te krijgen. Was er een tekort, dan werd dat uit eigen middelen bijgepast. In de tweede helft van de jaren vijftig krijgt men last van de steeds erger wor dende vervuiling van het rivierwater. Op zondag 2 augustus 1959 wordt de 27e en laatste verzwommen. Hieraan nemen 226 mensen deel. Winnares wordt Corrie Schimmel uit Naarden in 1.13.10 uur. Bij de heren is J.M.de Witte uit Apeldoorn de snelste in 1.11.34 uur. Al de westrijden overziende blijkt één Zutphenaar, de heer A. Brandt, drie maal te hebben gewonnen, een record dat slechts door een persoon, J. ter Haar uit Zwolle, is geëvenaard. Bij de dames is het record stevig in handen van Ida Breukel uit Rotterdam die de wedstrijd zesmaal achtereen won. Het is te hopen dat als de vervuiling vergenoeg teruggedrongen kan worden deze wedstrijd nogmaals zal herleven. Bronnen Archief Gemeente Zutphen Zutphensche Courant Zutphens Dagblad Een lijst met alle winnaars tot 1957 is te vinden in het Zutphens Dagblad van 10 juli 1957. 80

Zutphen (vanaf 1982) | 1987 | | pagina 18