Begin 1930 richt het bestuur van de Zutphense Zwem- en Poloclub 'De Jonge Kampioen', als organisator van de acht-kilometer-wedstrijd zich tot het college van Burgemeester en Wethouders. Volgens het bestuur is dit festijn één van de weinige, jaarlijks terugkerende gebeurtenissen die gedurende enige weken de aandacht op Zutphen vestigen. Tot nu toe heeft men steeds op de vrijwel onbegrensde steun van de Weled. Geb. Hr. Ed Völcker wonende op 'Huize de Voorst' te Eefde kunnen rekenen. Maar omdat steeds vaker op hem een beroep wordt gedaan, kan niet meer op een evengrote steun van hem worden gerekend. Het is echter gebleken dat een dergelijk groot waterfestijn slechts zelden financieel bevredigend kan wor den afgerond. Daarom vraagt het bestuur de gemeente garant te willen staan voor een bedrag van 250, In juni praat de raad over het verzoek en is, als zo vaak, verdeeld. Eén raadslid is om twee redenen tegen. In de eerste plaats omdat het op zon dag gehouden wordt, en in de tweede plaats omdat subsidie gebruikt wordt voor diners, logies e.d. Weer een ander vindt een garantie van 100,vol doende. Maar de meerderheid ziet in het voorstel een aanmoediging voor de sportbeoefening en de raad gaat met negen voor en zeven stemmen tegen, ac- coord met de garantie. In maart 1938 stelt het bestuur van 'D.J.K.' de ledenvergadering voor de zwemwedstrijd niet meer te houden omdat het de vereniging te veel kost. On danks allerlei versoberingen en een maximum aan zelfwerkzaanheid bedragen de uitgaven in 1937 nog 932,Dit bedrag kan bij lange na niet gedekt wor den uit de inkomsten. Er zal van de gemeente garantie gebruik gemaakt moeten worden om het nadelig saldo groot 182,weg te werken. Het voorstel lokt zeer veel discussie uit. Allerlei voorstellen worden gedaan maar ten slotte gaat een grote meerder heid accoord met het bestuursvoorstel. Wel wordt er aan toegevoegd dat dit al leen voor 1938 geldt. Mochten er in de komende jaren mogelijkheden zijn om de wedstrijden buiten bezwaar van de vereniging en de verenigingskas te hou den dan zal er in de ledenvergadering opnieuw over gepraat moeten worden. Zowel de economische- als de oorlogsomstandigheden maken het onmoge lijk de wedstrijddraad weer op te pakken. De eerste wedstrijd wordt pas weer gehouden in 1948. De aanmelding voor deelname is erg groot. Op een gegeven moment moet het bestuur zelfs over gaan tot een aangifte-stop. Op 15 augustus 1948 worden 's morgens om 8.00 uur de begeleidingsboten naar het startpunt gesleept. Na het afmeren gaan zij met de boot die hen heeft opgesleept terug naar de stad. De deelnemers verza melen zich om 12.30 uur op het Stationsplein. In optocht gaat men door de stad naar de IJsselkade waar de boten klaar liggen om hen, de jury en de helpers naar de start in Kortenoever te brengen. 78

Zutphen (vanaf 1982) | 1987 | | pagina 16