J. KREIJENBROEK Een van de regelmatig in Zutphen weerkerende evenementen was de acht-kilo- meter-zwemwedstrijd in de IJssel. Het was een gebeurtenis met landelijke be kendheid. Deze wedstrijd werd voor het eerst gehouden op 9 september 1923. Hij werd georganiseerd doro de toen een half jaar bestaande zwem- en poloclub 'de Jon ge Kampioen' in samenwerking met 'Zutphen-Vooruit' ter gelegenheid van het zilveren regeringsjubileum van Koningin Wilhelmina. Gekozen werd voor een wedstrijd over een lange afstand in de IJssel waarbij men een uur en langer in het water zou moeten blijven. In die tijd was de zwemsport nog niet tot bloei gekomen en zo'n prestatie gold als iets bijzonders. Met de toenemende populariteit steeg ook het aantal zwemwedstrijden. Toch heeft de westrijd in Zutphen zich goed kunnen handhaven. Het zal duidelijk zijn dat voor zo'n wedstrijd zeer veel voorbereiding nodig was en dat de hulp van tallozen onontbeerlijk was. De ziel van het groepje stad genoten dat zich met de uitvoering belastte was de eerste voorzitter van 'D.J.K.', de heer W. Veniet. De eerste wedstrijd telde 23 deelnemers waaronder 5 dames. Deze maakten 's morgens per auto en moterfiets een tocht door de versierde stad. Daarna ging men naar de boerderij 'Halfvasten' in Kortenoever. Het water bleek echter te koud en men voer per boot naar de 'Groene Jager' Vandaar werd gezwommen naar de finish die toen nog in de buurt van de gasfa briek lag. Alle dames zwommen de race uit. Bij de heren waren verscheidene uitvallers. De eerste wedstrijd werd gewonnen door de zeventienjarige Marie Vierdag uit Amersfoort. De eerste Zutphense die aankwam was Tilly Lijsen. De zwemmers werden begeleid door tientallen vaartuigen die zonodig te hulp konden schieten en varieerden in grootte van stoomboten tot kano's. De wedstrijd blijkt aan te slaan want in 1924 is het deelnemersaantal al meer dan verdubbeld. In 1924 en 1925 wordt ook gestart bij 'De Groene Jager'. Daarheen gaat men per extra tram van de 'Zutphen-Emmerik'. In de loop van de jaren verlegt men de finish van een terrein bij de gasfabriek naar een weide in de buurt van de Technische School. De manier van starten verandert ook. Tot 1930 gebruikt men een dikke kabel. Het is een fantastisch gezicht als de snelle stroom de tegenstrevende 'lijven' van de zwemmers vroeg tijdig van de kabel probeert te sleuren. Vanaf 1930 springt men van een boot hetgeen een grote verbetering betekent. 77 DE ACHT-KILOMETER-ZWEMWEDSTRIJD IN DE IJSSEL

Zutphen (vanaf 1982) | 1987 | | pagina 15