delen verschijnt tussen 1777 en 1779. In 22 'zamenspraaken' tussen een leer meester en een leerling laat hij 'Eenvormigheid en Verscheidenheid, Alvermo gen en Wijsheid, Goedheid en Orde, Schoonheid en Pragt in duizend Werken van mijn Schepper' zien, zoals we lezen aan het eind van het vierde deel. De reacties zijn zeer lovend en het boek wordt zó populair, dat het nog tij dens Martinets leven vijfmaal herdrukt wordt en er al in 1779 een Duitse verta ling is. Bovendien komt hij in datzelfde jaar met een vereenvoudigde versie, Kleine katechismus der natuur voor kinderenbedoeld voor jongere kinderen en ook graag gelezen door vele volwassenen met eenvoudige scholing. Van dit boek verschijnen Duitse, Engelse (ook in de Verenigde Staten!), Franse en zelfs een Maleise vertaling. De Katechismus is voor Martinet behalve studieboek ook een verdediging van het beoefenen van 'filosofie' (natuurwetenschappen) en van de wetenschap in het algemeen tegenover grote groepen gelovigen die de wetenschap als onver enigbaar met het geloof veroordeelden. Geeft de Bijbel Gods woord en een boek over de natuur Gods werken, zo geeft een boek over de geschiedenis van de mensheid volgens Martinet Gods daden. Martinet schrijft twee historische werken, die hij later weer bewerkt voor kinderen. In 1789 verschijnt Kort be grip der waereldhistorie voor de jeugd en in 1790 Het vereenigd Nederland, ver kort ten gebruike der schooien. Samen met zijn vriend de Arnhemse predikant Ahasverus van den Berg ver zorgt Martinet vanaf 1781 een serie kleine boekjes voor kinderen Geschenk voor de jeugd. We kunnen deze beschouwen als een voorloper van de kinder tijdschriften. Naast gedichtjes, fabels, vertelsels en spreekwoorden met een vaak moraliserende strekking, zijn er in dit tijdschrift ook leerzame bijdragen. Zo schrijft Martinet Geographie of aardryksbeschryving, dat begint met een vers: Lezen, weten, dat is zoet Voor het jeugdelijk gemoed, Dat zijn goed verstand en reden Gaarne reedlijk wil besteden. Vaart met leeren vlijtig voord, Leert voor al, uit 's Heeren woord. Daer de beste van uw vrinden, God, u onderwijs doet vinden. 38

Zutphen (vanaf 1982) | 1987 | | pagina 8